Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРадиотелевизија Србија (Србија) Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Радиотелевизија Србија (Србија)

Go down 
5 posters

Оцена за телевизијата
 5
 4
 3
 2
 1
Види ги резултатите
АвторПорака
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Aвг 10, 2009 3:01 pm

Радиотелевизија Србија (Србија) Rts-logo
Година на отворање (телевизија): 1958

РТС е српска национална телевизија која под ова име се појавува во 1992, а претходно била именувана како ТВ Белград.

Во 2005-та започнува трансформацијата на РТС, која од 2001-ва е полноправен член на ЕБУ. РТС располага со 6 опремени студија, од кое едно е дигитално. Располага и со сопствена дискографска продукција наречена ПГП-РТС.

Во 2007-мата РТС го организира 53-тиот музички натпревар „Евровизија“, а потоа започнува и нејзината дигитализација која е во тек.

Официјална страница
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Aвг 10, 2009 3:30 pm

Не ја гледам воопшто, а што има за да гледам? Комунистичка телевизија, таков изглед и неатрактивна програма.
Која е подобра, РТС или МТВ, се прашувам
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Aвг 10, 2009 3:32 pm

Beauty напиша:

Која е подобра, РТС или МТВ, се прашувам

Хмм, нормално дека РТС. Пред Евровизија 2007 беа на исто ниво, ама сега...
Бтв оваа РТС Сателитската што ја има кај нас е лоша, ама Српските канали се каде-каде подобри.

Еве едно студио на РТС. Па споредете сами.
Радиотелевизија Србија (Србија) Slagalica4
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Aвг 10, 2009 4:20 pm

Да, РТС сат не дава ама баш ништо интересно, но РТС 1 и 2 во Србија се одлични канали...

Срамота е воопшто да се помисли да се споредат со МТВ =))
Евровизијата ја направија на ниво досега невидено!

Да се помириме, нашата земја има најлоша државна телевизија на светот. =))
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Aвг 10, 2009 4:22 pm

Мислам дека тука треба да стане збор за РТС сателитскиов канал кој го даваат, затоа што РТС1, РТС 2 никој ги нема на кабловска, па не ни може да се оценуваат тие канали, и да се коментираат.
Јас кажав за ова кај нас што иде, РТС сат и затоа и го споредив со МТВ
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Aвг 10, 2009 4:29 pm

Beauty напиша:
Мислам дека тука треба да стане збор за РТС сателитскиов канал кој го даваат, затоа што РТС1, РТС 2 никој ги нема на кабловска, па не ни може да се оценуваат тие канали, и да се коментираат.
Јас кажав за ова кај нас што иде, РТС сат и затоа и го споредив со МТВ

Ако е така треба да се споредат со МКТВ Сат која повторно е на покатастрофално ниво од РТС Сат. Радиотелевизија Србија (Србија) 24632
Инаку на кабловските во Битола ја има РТС 2.

Башка тука може да се зборува за сите канали на РТС, не мора само сателитскиот.

Tие лани отворија РТС DIGITAL, HD канал посветен на културата.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Aвг 10, 2009 9:55 pm

И давам 4ка на телевизија, т.е на обичната РТС1/2 поради тоа што имам видено дека имаат добар филмски/сериски програм, а плус тоа свака им част на одличната организација за Евровизија која исто така ги прави и еден гоооолем чекор напред!

Се‘ на се‘, добро е! Далеку подобра од нашата национална...
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeНед Окт 18, 2009 7:31 pm

Ја на ртс почнав да ја гледам новата серија Ono Kao Ljubav и ептен е интересна

ја има и на торент
http://www.yugoteka.com/browse.php?search=Ono+Kao+Ljubav&cat=0
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeНед Апр 11, 2010 3:57 pm

Немаме посебна тема за српски телевизии или за новости кај нив, па еве тука видете како им се движеле рејтинзите на српските телевизии во првите 3 месеци од годинава.

RTS 1 26,4%
PINK 24,7%
FOX 9,2%
B92 6,9%
RTS 2 5,3%

FOX ja зголемува својата гледаност по воведување на нови шоуа како „Мојата десна рака“ со Сека Алексиќ, враќањето на „Кој сака да биде милионер“, овојпат на нивната фреквенција и добропознатата „Илјада и една ноќ“.

Б92 има разочарувачки рејтинг, а порано баш истата ТВ-куќа беше на 3-тото место по гледаност.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeНед Апр 11, 2010 4:10 pm

Пинк 24,7% Радиотелевизија Србија (Србија) 945213 просто да ти иде да се засрамиш од регионот во кој живееш
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeНед Апр 11, 2010 4:15 pm

РТС, Фокс и Б92 се доста квалитетни и содржателни телевизии. На РТС има доста одлични серии, иако ние ја гледаме сателитската и не можеме да ја видиме вистинската причина зошто има гледаност, сепак се многу добри, за нијанса послаби од HRT би рекол.

Фокс на времето според мене беше подобар, сега кога отиде во рацете на една грчка компанија, мислам дека пропадна малце, ама ете, штом ја зголемува гледаноста ваљда има напредок, ама според мене имаше поинтересни работи пред година дена.

Б92 ја ценам заради Индија, и заради квалитетните емисии/вести и дизајност кои ги работат. Се гледа си ја вршат добро работата.

За Пинк во сегашната состојба не коментирам, но доколку го сторат тоа што ги најавија новите популарни серии од ABC, и намалување на теленовелите, мислам дека ќе станат понормална телевизија, но сепак како и да е, Гранд продукција од таму не бега, што значи дека пак ќе се држат тука некаде на иста рамнина.

Браво за српските телевизии. Радиотелевизија Србија (Србија) 606675
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeНед Апр 11, 2010 4:20 pm

NateArchibald напиша:
РТС, Фокс и Б92 се доста квалитетни и содржателни телевизии. На РТС има доста одлични серии, иако ние ја гледаме сателитската и не можеме да ја видиме вистинската причина зошто има гледаност, сепак се многу добри, за нијанса послаби од HRT би рекол.

Фокс на времето според мене беше подобар, сега кога отиде во рацете на една грчка компанија, мислам дека пропадна малце, ама ете, штом ја зголемува гледаноста ваљда има напредок, ама според мене имаше поинтересни работи пред година дена.

Б92 ја ценам заради Индија, и заради квалитетните емисии/вести и дизајност кои ги работат. Се гледа си ја вршат добро работата.

За Пинк во сегашната состојба не коментирам, но доколку го сторат тоа што ги најавија новите популарни серии од ABC, и намалување на теленовелите, мислам дека ќе станат понормална телевизија, но сепак како и да е, Гранд продукција од таму не бега, што значи дека пак ќе се држат тука некаде на иста рамнина.

Браво за српските телевизии. Радиотелевизија Србија (Србија) 606675

РТС има голема гледаност пошто кај нив има српски серии кои се таму најгледани, од типот „Село гори, а баа се чешла“, „Гревот на нејзината мајка“, потоа Дневникот им има огромна гледаност и други емисии...

Што се однесува до Пинк, мислам дека тоа за американските серии е наменето за Авала, телевизија која е ќерка на Пинк (истиот газда ги држи), а не верувам дека баш серии од типот ФлешФорвард, Два и пол мажи ќе ги даваат на Пинк.

Порано кога ги имаа давано Лост и Очајни домаќинки, ги бутаа во 1-2 саат по полноќ и на крај ги укинаа. Радиотелевизија Србија (Србија) 569862

Инаку според странска програма, кај нас телевизиите се подобри од српските, ама според сопствената продукција, се дааааалеку пред нас.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeНед Апр 11, 2010 4:23 pm

Burrows напиша:


Порано кога ги имаа давано Лост и Очајни домаќинки, ги бутаа во 1-2 саат по полноќ и на крај ги укинаа. Радиотелевизија Србија (Србија) 569862

И А1 за малку ке го направеа тој чекор
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeНед Апр 11, 2010 4:32 pm

Burrows напиша:

РТС има голема гледаност пошто кај нив има српски серии кои се таму најгледани, од типот „Село гори, а баба се чешла“, „Гревот на нејзината мајка“, потоа Дневникот им има огромна гледаност и други емисии...

Што се однесува до Пинк, мислам дека тоа за американските серии е наменето за Авала, телевизија која е ќерка на Пинк (истиот газда ги држи), а не верувам дека баш серии од типот ФлешФорвард, Два и пол мажи ќе ги даваат на Пинк.

Еве извадок од тоа:
Цитат :

Od jeseni Pink počinje sa emitovanjem popularnih Američkih serija kao što su Heroes, FlashForward, Modern Family, 24, According to Jim, Scrubs te nove sezone Two And Half Men, Cops i The Simpsons. Svakodnevno 3 termina za filmski program (1 popodnevni i 2 večernja). Očekuje se i smanjenje latinoameričkih telenovela.

Već je krenula serija "The Beast" (Zver) iz 2009-te sa Patrik Svejzijem svake subote u 20h. Takođe u ponedjeljak startuje i novi Jutarnji Program koji vode voditelji koju su do prije mjesec-dva bili na jutarnjem programu RTS-a (Srđan i Jovana J.)

Željko Mitrović sa Robertom Nemečekom i sadašnjim urednikom Pinkovog filmskog programa Draganom Jeličićem uveliko radi na kreiranju bugarskog i slovenačkog ogranka "ružičaste televizije", koji bi trebalo da startuje u septembru. Robert Nemeček je angažovan od strane Mitrovića za čelnika Avale.

А кога станува збор за РТС, даваат одлични американски: "Harper's Island", "Dirty Sexy Money", "CSI Miami" а плус е нивните продукции кои имаат одлична гледаност.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Апр 19, 2010 12:39 am

^
Сепак, како што реков, серискиот програм важи за телевизијата Авала. :)
https://www.youtube.com/watch?v=rOXzp61splI

Иако ништо чудно некои од сериите да ги даваат и на Пинк.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitimeПон Апр 19, 2010 12:56 am

Chuck, Monk, 24, Terminator, Lie to me, Pushing Daisies, Simpsons, House, Battlestar Galactica, Dollhouse, Fringe,
Weeds

овие серии се најавени на Авала.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Радиотелевизија Србија (Србија) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Радиотелевизија Србија (Србија)   Радиотелевизија Србија (Србија) I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Радиотелевизија Србија (Србија)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Телевизија :: Други Телевизии-
Отиди до: