Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeProject Runway Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Project Runway

Go down 
+6
solange
Rebellious angel
Ana-Marija
Игор
Beauty
Bobi
10 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeСаб Сеп 19, 2009 9:41 pm

Project Runway Project_runway_season_four

Проект „Писта“ (Project Runway) е американско реално шоу емитувано на телевизијата Браво и се фокусира на модни дизајнери. Натпреварувачите се обидуваат да ги направат најдобрите алишта со дадените материјали, време и тема. Нивните дизајни се просудувани и еден или повеќе дизајнери се елиминираат секоја недела.Кај нас, Проект „Писта“ се емитуваше на Канал 5.

Водителот на Проект „Писта“ е супермоделот Хајди Клум, а судиите се обично Хајди, Американскиот дизајнер Мајкл Корс, модниот директор на ЕЛ магазин - Нина Гарсија, и уште еден четврт судија, обично моден дизајнер, критичар, модел, славна личност итн. Тим Ган им е како ментор на дизајнерите. Проект „Писта“ е сниман во Њу Јорк (а во трета сезона и на кратко во Париз). Дизајнерите користат рабодна соба во училиштето за дизајн Парсонс, купуваат материјали низ Њу Јорк, и живеат заедно во Атлас Њу Јорк, зграда близу Парсонс.

На почетокот на секој предизвик, на дизајнерите им се дава тема на која треба да го направат парчето облека. За да го исполнат ова, имаат одредено време и ресурси. На повеќето предизвици, дизајнерите работат самостално, но на некои треба да работат во тимови. Кога ќе помине времето, дизајнерите треба да ги облечат своите манекенки и да изберат како да бидат нашминкани, каква фризура треба да имаат итн. Секоја манекенка оди по пистата, а судиите ја оценуваат облеката.

Потоа, судиите ги интервјуираат дизајнерите и им кажуваат што мислат за нивните креации, а потоа се договараат чија креација е најдобра, а чија најлоша. Губитникот на предизвикот е елиминиран. Натпреварувачот од втората сезона, Даниел Восовик, има победено на најмногу предизвици досега (пет), а по него е Кара Сон од првата сезона, со четири победени предизвици.

На финалистите им се дава 12 недели и 8000 долари за да направат 12 парчиња облека и да ги презентираат на Њу Јоршката модна недела. Истите судии, плус еден гостин, ги оценуваат дизајнерите и одлучуваат кој е победникот.

И манекенките кои работат со дизајнерите се вклучени во натпреварот. Секоја недела, како што се намалува бројот на дизајнерите, така и на манекенките. Онаа што ќе работи со дизајнерот кој ќе победи, ќе биде на насловната страна на ЕЛ магазин.


Последната промена е направена од NateArchibald на Нед Сеп 20, 2009 3:32 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Сеп 20, 2009 2:34 am

Интересно беше. Првата сезона ја гледав на Канал 5, втората не ја гледав.
Имаше добри натпреварувачи, али креациите па на некои беа за во праисторијата, одвратни беа
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Сеп 20, 2009 2:53 am

Project Runway ми е guilty pleasure секоја сезона. =)) Моментално ја гледам 6. сезона и супер е. Ја обожавам Хајдиии! :)
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Сеп 20, 2009 8:01 am

Бест реалити шоу евр
Сите сезони што ги даваа на Канал 5 ги гледав и секој четврток се надевав дека ке пишува Крај на шоуто на таа другата шо ја даваа за да ја почне Хајди пак али нишо...
Вратете се на почетокот Go down
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Сеп 20, 2009 6:41 pm

Супер шоу. Project Runway 871427 Ги имам изгледано сите сезони на Канал 5. Project Runway 871427 И ова семејно го гледавме. Project Runway 996773 Два пати победи мој фаворит. Project Runway 871427
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Сеп 20, 2009 7:59 pm

Многу добро шоу,едно од омилените ми е.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Сеп 20, 2009 8:05 pm

Може ли да се симнува од нет шоуво?
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Сеп 20, 2009 8:47 pm

Да, побарај на isohunt, mininova, eztv....
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeВто Сеп 22, 2009 12:28 am

Го гледав на Канал 5 и ми се допадна ова шоу. Од креациите некогаш имаше добри нешто што би можело да се носи, а да не си исмеан од цел град кај нас Project Runway 24632 , а некои беа катастрофа
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeВто Сеп 22, 2009 2:27 am

Викторија Бекам беше судија-гостин во емисијава.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeВто Сеп 22, 2009 2:28 am

Posh Girl напиша:
Викторија Бекам беше судија-гостин во емисијава.

Ете зошто нашата Пошица го гледала Project Runway 462314 Project Runway 136792
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeВто Мар 02, 2010 8:47 pm

Темава е застарена ама оваа емисија како горе што имате пишано ми е guilty pleasure! Project Runway 996773 Супер е! Многу е интересна. Деновиве ја форсирам многу е законско... Моментално ја гледам 7. сезона, 6. или 5. не знам која беше најзакон беше сеа е малку досадничко ама пак.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeВто Мар 02, 2010 9:10 pm

Зашто оваа тема не се наоѓа во Реални Шоуа?
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeСаб Aвг 21, 2010 4:48 pm

Периодов некако ми е повеќе за реални шоуа, отколку серии, не можам многу да се замарам на топлово, па земав да ја симнувам/гледам осмата сезона, која почна пред некоја недела. Project Runway 871427 Не ми е интересна колку Top Chef, ама сепак е интересна. Project Runway 871427 Хајди ми е некако поодбивна од порано, дури на моменти ме иритира со однесувањето и коментарите. Project Runway 299627 Натпреварувачите ми се доста интересни (посебно Казанова, кој ми е ептен смешен Project Runway 959987 ) и многу ми се допаѓаат облеките што ги прават. Project Runway 871427
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeСаб Aвг 21, 2010 5:13 pm

Мене натпреварувачите оваа сезона не ми се нешто посебно. Имам фаворитки само од девојките, а машкиве ми се повеќето фрикови, посебно тој еден што носи високи чорапи. =))
Вратете се на почетокот Go down
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 4:46 pm

Леле, тој каков е... Project Runway 462314 Да, повеќето се фрикови, ама така ми се поинтересни. Project Runway 406389 А, можеби ми се интересни, затоа што со години немам гледано. Project Runway 871427 Фаворит се уште немам, но со оглед на тоа што не се разбирам во (нивната) мода (најчесто тоа што мене ми се допаѓа, ним не, и обратно), се сомневам дека би победил некој мој фаворит. Project Runway 299627 Project Runway 871427
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 7:03 pm

Rebellious angel напиша:
со оглед на тоа што не се разбирам во (нивната) мода (најчесто тоа што мене ми се допаѓа, ним не, и обратно), Project Runway 871427

Исто. Project Runway 959987

А инаку и ја одамна немам гледано, па затоа сега ми е интересно. Обично првпат кога гледаш е најдобро, јас така летово се загледав во американскиот Big Brother, 12 сезона. Според коментариве што ги читам, претходните сезони биле многу поинтересни, ама мене оваа, пошто прва, ми е топ. Project Runway 959987 Како и да е, реалните ми се само за забава, воопшто не се обидувам да им барам некои мани или ептен да критикувам, зашто немаат (и не се обидуваат да имаат) каква било вредност.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Project Runway Empty
ПишувањеПредмет: Re: Project Runway   Project Runway I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Project Runway
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Телевизија :: Реални шоуа, странски емисии...-
Отиди до: