Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeКаде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Каде сакате да го продолжите своето образование?

Go down 
+8
Bobi
Pitt
STAR
Ana-Marija
Missy
Blair Waldroft
Chris
Burrows
12 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 7:06 pm

Missy напиша:
Јас студирам економски во Прилеп на смер Меѓународна економија и бизнис. За факултетот во Загреб немам информации, а ако сакаш општо поврзано со економија ќе ти напишам како функционира се.

Само напред. Кажи ми онака општо, колку е тешко, повеќе информации Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 24632
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 8:21 pm

Не знаев дека сакаш економија, а воедно се сетив и дека многу малку зборуваме за она што го учиме, така да повелете сите кажете што е вашиот сон, што сакате да станете или што сте веќе станати
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 9:20 pm

Chris напиша:
Не знаев дека сакаш економија, а воедно се сетив и дека многу малку зборуваме за она што го учиме, така да повелете сите кажете што е вашиот сон, што сакате да станете или што сте веќе станати

Па од лани ми е таа желба. Ми дојде по запишување гимназија, не се запишав економски смер туку општи, ама тоа не го гледам како хендикеп. Братучед ми исто заврши на општи во гимназија и сега е на Американскиот колеџ на бизнис во Скопје, и нема никакви тешкотии. Веќе се распрашав на хрватскиот форум, интересно е таму што се оди по Болоњскиот пример на факултет, има преддипломски (3 години) и дипломски (1/2) години бар така нешто разбрав, и на крај испаѓа 4/5 години факултет, а не е како кај нас три години + постдипломски 2.

И секако италијанскиот како втор јазик ќе ми треба Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 722953 . А Missy ти напиши ми подетално за тоа.
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 9:29 pm

Нема некој заинтересиран за филолошки? :))
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 9:35 pm

igorpp напиша:
Нема некој заинтересиран за филолошки? :))

Јас се двоумев и малце уште се двоумам, ептен мали проценти имам за таму да одам Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 24632 . Ако би одел дефинитивно одбирам англиски, италијански и португалски Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 996773 . Ама тешко, не ја гледам иднината како преведувач или професор по странски јазик Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 871427
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 9:41 pm

Со оглед на тоа што сум во Канада,лигички е да го продолжам образованието тука или во Америка но јас лично воопшто не сакам тука да студирам.Сакам во Америка или во Франција.Францускиот одлично ми оди,го учам редовно,ке продолжам да го учам и гол во животот ми е да студирам,живеам и работа во Франција.Животен сон ми е да сум патолог(доктор за мртви тела и болести) така да се повише и повише одам кон тоа.Тука каде што живеам има посебен факс за медицина и било мн тешко да се влезе таму така да не ни планирам да конкурирам таму.Сега за сега паметот ми е во странство,но ке видам како ке биде зошто после 3 год ке добијам канадски пасош а јас за 2 год ке завршам школо така да ке видам што ке праам.Здравје само Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 996773

Има некој од форумов што студира медицина?
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 9:42 pm

И факултетот во Прилеп има потпишано Болоњска декларација така да после можи да продолжиш на постдипломски кај сакаш не мора на истиот факултет.
Постојат повеќе смерови:
Бизнис информатика
Бизнис администрација
Меѓународна економија и бизнис
Маркетинг менаџмент
Финанскиски менаџмент
Сметководство, финансии и ревизија
Некои се 4+1 година некои 3+2

Државен факултет е па цените се 200 евра државна квота и 400 приватна за прва година, а после во зависност од тоа колку кредити имаш толку се плаќа. Во секој случај ако полагаш редовно цените остануваат исти/слични.

еве страна на факултетот
http://www.eccfp.uklo.edu.mk/categories/view/40
Можи да провериш за секој смер кои предмети се учат.

Во главно не е тешко. Има предмети каде што материјалот е максимум 100 страни, ама и такви каде што се учат над 300 страни.
Позитивно е тоа што од прв ден со распоредот добиваш и денови за полагање за колоквиуми така можи да се распореди времето и без многу мака да научиш се.
Многу е битно да посетуваш часови и вежби затоа што се добиваат до 20 поени од тоа заедно со изработена семинарска, а тоа ти се 2 оценки плус во завршниот список

Јазици учиш во непарни семестри и има англиски, француски и германски ама размислуваме да бараме и италијански да се вклучи
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 9:59 pm

Има време, воедно она што гледав во Загреб е исто како ова во Прилеп, не знаев дека и во Македонија го има тој систем Болоњскиот. http://www.efzg.hr/ еве го државниот економски во Загреб, на овој сакам да одам. И таму ги има сличните предмети, само не можам убаво да ги разберам, ама сепак рано е уште за детално информирање. Морам да најдам некој Македонец кој то учи таму за да се информирам повеќе. Разбрав дека процедурата била малце тешка за странци, така да ќе ми треба повеќе подготовки. Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 871427
Вратете се на почетокот Go down
Michael Myers
Успешен Член
Успешен Член
Michael Myers


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 681
Birthday : 1993-08-19
Age : 30
Location : Skopje
Registration date : 2009-10-11

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 10:00 pm

Јас сакам да продалжам на Ликовна Академија Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 871427
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 10:21 pm

Луѓе сестра ми е филолошки ако ви треба инфо кажете. Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 871427 Инаку, да, глупаво е како професор или преведувач да се работи, но зависи од јазикот. Сестра ми има италијански под А и шпански под Б што ќе и донесе ништо! Но познавам едно девојче има завршено со корејски мислам тој иде само под Б и не знаете колку пари има... Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 462314 Една страна да преведе е 4-5 илјади денари а некоја фирма и дава по 15 страни на ден, па сеа заклучи за една недела зема три-четири македонски просечни плати, а за година? Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 319488 Е сеа јазикот е малку зафркнат ама има и некои други како полски, чешки, романски итн. кои ретко се земаат така што...

Јас лично имам многу планови. Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 996773 Сакам за режисер да одам, тоа на Драмски кај нас нема има на ЕСРА приватна академија е тоа, една во Париз година се учи, една во Њујорк и една кај нас. Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 319488 Затоа сега сум билингвална паралелка (некои предмети ми се на француски). Но сакам и социологија/психологија многу, а и за јазици ме бива ама тоа нема шанси, и сеа во последно време се попалив по анимација, но по се изгледа ќе завршам маркетинг/менаџмент во тој стил нешто, што ми е во последен план бидејќи другиве се малку „нереални“, ама ќе видиме... Кој смер ќе го одберам сеа во школо и така... Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 353532
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 10:29 pm

McSteamy напиша:

Јас лично имам многу планови. Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 996773 Сакам за режисер да одам, тоа на Драмски кај нас нема има на ЕСРА приватна академија е тоа, една во Париз година се учи, една во Њујорк и една кај нас. Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 319488 Затоа сега сум билингвална паралелка (некои предмети ми се на француски). Но сакам и социологија/психологија многу, а и за јазици ме бива ама тоа нема шанси, и сеа во последно време се попалив по анимација, но по се изгледа ќе завршам маркетинг/менаџмент во тој стил нешто, што ми е во последен план бидејќи другиве се малку „нереални“, ама ќе видиме... Кој смер ќе го одберам сеа во школо и така... Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 353532

Јас до осмо одделение копнеев по таа желба да бидам режисер. Ама непрофитна работа е тоа кај нас, ретко кој успева, немаме баш јака култура за такво нешто, така да морав да одберам нешто друго. Бизнис менаџмент дефинитивно е моето ЈАС Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 24632
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeПон Јан 25, 2010 12:28 am

За меѓународна економија и бизнис мислам само во Прилеп дека се изучува на другите економски факултети нема ама не сум 100% сигурна. Ако веќе ти е желба во Загреб супер, ако не и во Македонија има квалитетни факултети и ќе си поминиш со многу поевтино
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeВто Јан 26, 2010 5:04 pm

NateArchibald напиша:

Јас до осмо одделение копнеев по таа желба да бидам режисер. Ама непрофитна работа е тоа кај нас, ретко кој успева, немаме баш јака култура за такво нешто, така да морав да одберам нешто друго. Бизнис менаџмент дефинитивно е моето ЈАС Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 24632

Абе да, те сфаќам, ама надежта последна умира Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 996773 Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 871427 Очигледно е дека нема тоа да одам ама тоа е... Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 353532
Вратете се на почетокот Go down
Pitt
Топ постер
Топ постер
avatar


Male Број на мислења : 1074
Registration date : 2009-08-21

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeСре Јун 16, 2010 3:49 am

...


Последната промена е направена од Pitt на Пет Aвг 20, 2010 2:32 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitimeСре Јун 16, 2010 2:42 pm

Pitt напиша:
До пред некое време бев сигурен во намерата да се запишам на економски факултет,но толку многу ја замразив математиката,праксата и сметководството што значи дека се оградувам од тоа.Дефинитивно планирам образованието да го продолжам на ФОН,уште нешто во корист на мојата желба е тоа што од 2011 година ќе има можност да се студира и на шпански Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 425582 Значи без дилема-ФОН! Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 967551

На економски во Прилеп јас имав само 1 семестар математика и еден сметководство ( на мојот смер тоа ). Плус од оваа година математика е изборен предмет исто за смерот меѓународна економија и бизнис. Исто и статистика и многу други предмети се изборни
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каде сакате да го продолжите своето образование?   Каде сакате да го продолжите своето образование? - Page 2 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Каде сакате да го продолжите своето образование?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општи теми од животот :: Литература и Драма-
Отиди до: