Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeМакедонски дијалекти Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Македонски дијалекти

Go down 
+3
Missy
Ana-Marija
Bobi
7 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 12:45 am

Во оваа тема би сакал да дискутираме за многуте македонски дијалекти. Кои најмногу ви се допаѓаат, најмногу ве иритираат, да споделиме некои интересни “нови“ зборови и слично.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:35 am

Мн сакам да го владеам струмичкиот дијалект Македонски дијалекти 996773 Ми звучи интересно,како некој друг јазик
Охридскиот/Струшкиот понекогаш знаат да ме иритираат со некои изрази исто и штипскиот многу ме нервира(конкретно кога употребуваат беше за прво лице еднина наместо бев)
Нај дијалект македонски е Скопскиот Македонски дијалекти 736967 (според мене) и нај некако заразно збориме ние Скопјаните Македонски дијалекти 24632
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:51 am

Во Прилеп нема баш и некој дијалект освен користењето на „че“ другото во главно е литературно. Не знам некој збор ако се сетам ќе напишам. Инаку на факултет има студенти од цела Македонија и прилично е интересно да се слушаат со кавадаречки, охридски, струшки, струмички и други дијалекти
Вратете се на почетокот Go down
dijanape
Топ постер
Топ постер
dijanape


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
Registration date : 2008-12-21

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 3:18 am

Мене многу ме иритира Скопскиот дијалект (извинете ама е така) некако ги зборувате зборовоте со вртење не сите ама некои ептен се преправаат, а најинтересен Струмичкиот имам другарка од тој крај и кога беа дојдени едно лето ми вика Ај да одиме вонка, а јас не знаев што е тоа а тоа им било надвор.
Инаку нашколо по македонски јазик ни имаа кажувано дека Охридскиот дијалект е еден од најблиските дијалекти до литературниот јазик, сега има некои што зборуваат по некој селски збор но сепак мислам дека е така.
Вратете се на почетокот Go down
Pitt
Топ постер
Топ постер
avatar


Male Број на мислења : 1074
Registration date : 2009-08-21

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 3:04 pm

За најблизок дијалект до литературниот македонски јазик се смета велешкиот,кој патем има многу сличности со скопскиот,кој што според мене е и најдобар.
Најмногу ме иритира кумановскиот дијалект. Македонски дијалекти 195609
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 4:45 pm

Мене охридскиот и кумановскиот најмногу ме нервира, посебно охридскиот. Скопскиот не ме нервира толку дека сличен е со мојот (кавадаречки) така малце политературно се изразуваат Македонски дијалекти 24632 не користат некои сосема поинакви зборови како што има кај охридскиот/кумановскиот/струмичкиот. Кавадаречкиот не секогаш е исполнет со пцовки како некои што мислат Македонски дијалекти 24632 Македонски дијалекти 24632
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 5:23 pm

Ова е нешто што највеќе ме нервира, да си бидам искрен ме нервира секое зборење кое не наликува на скопското затоа што се чувствувам како да не зборам со мој сограѓанин, некои ептен различно и смешно се изразуваат според мене, како на пример кумановци, охриѓани, стружани, струмичани и оние од Гелвгелија... немам ништо против луѓето од таму но некогаш и тешко ми е да ги разберам верувајте, имам колега од Пробиштип со него на секој втор збор му викам ШТО?! така да глупо ми е некако...

исто така ме нервираат некои кавадаречки зборови кои ги имам слушнато од Прона колешката на факс, и овде од Боби, како на пример НУМУ или како и да беше...

значи подетално кога би се изразил, би кажал дека охридскиот и стружкиот ми се најселски, кумановскиот немам коментар како срби да слушам, додека пак гевгеливскиот и струмичкиот ми се најчудни, велешкиот нема ни мала допирна точка со скопскиот дајте ве молам, они може немаат многу различни зборови, но кога ке ги слушнеш како ги изговараат тоа е катастрфа, а жив пример е Ноне.

а кога се работи за сленгови мислам дека скопскиот нема конкуренција!
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 5:33 pm

Цитат :
Ова е нешто што највеќе ме нервира, да си бидам искрен ме нервира секое зборење кое не наликува на скопското затоа што се чувствувам како да не зборам со мој сограѓанин, некои ептен различно и смешно се изразуваат според мене

Не си само ти, и не сте вие Скопјани нешто различно од другите кога станува збор за дијалектите дека чудно ти звучи. И јас кога зборувам со струмичани понекогаш не можам да се надоврзам на муабетов, едноставно ко да не сме од иста држава како што кажа. Меѓутоа тоа го има во секоја земја, во Хрватска исто оние доле покрај Јадранот зборуваат сосема поинаку и неразбирливо, додека загребскиот јазик ми е преубав, сличен како скопскиот, така се занесуваат по малце и користат ПРЕМНОГУ англиски зборови Македонски дијалекти 722953
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 5:40 pm

Па не е многу чудно кога некој друг ке слуша скопјани како зборуваат поради тоа што нашиот говор се слуша на повеќето главни телевизии, додека јас струмички сигурно дека првпат ке слушнам од некој кој дошол од таму... ама тоа е не може ништо да се промени тука Македонски дијалекти 996773

Инаку за Хрватска исто и јас приметив дека и таму е различен говорот, на пример во Забранета Љубов Ангелина, Игор и Мате зборат многу различно од другиве ликови... а тоа што си додаваат англиски зборови ми е малку геј и вештачко поради тоа што сигурно не им бил секогаш таков јазикот, туку они со времето си го оформиле, тоа е повеќе сленг одколку литературно изразување.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 7:28 pm

Kolku nerviraat hrvatine so toa frendica,fakat...i koi drugi im bea ne mi teknuvaat sea
I nie koristime anglizmi ali poubavo ni zvuchat Македонски дијалекти 24632
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 10:18 pm

Да, кај нас некако се вклопуваат додека кај нив изгледа смешно
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeПет Дек 18, 2009 12:40 am

Јас покрај колеги од сите градови се навикнав се да слушам. Има дијалекти кои ме нервираат и на кои прашувам секој втор збор што значи ама во секој случај не е толку лошо. Во последно многу вештачки ми звучи македонскиот кога слушам колеги од Кичево како зборуваат... Ама како и да е до 4та година поголемиот дел ќе владеат прилепски како оние кои учат во Скопје на пример и уште привиот месец, а не до 4та година на скопски дијалект зборуваат... Македонски дијалекти 996773
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeПет Дек 18, 2009 12:44 am

Nemojte da mi go navreduvate mojot struski akcent. Ima nekoj nejasno vo vrska so nego? Nekoe prasanje? Slobodno prasuvajte. Македонски дијалекти 24632
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitimeПет Дек 18, 2009 1:00 am

Имам тука(во Канада) пријатели од Струга и децата дека се од дамна тука и знаат струшки не македонски и понекаш полесно ми е на англиски да им кажам,бар знам дека ке ме разберат зш коа зборам на скопски не ме разбираат
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Македонски дијалекти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Македонски дијалекти   Македонски дијалекти I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонски дијалекти
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општи теми од животот :: Литература и Драма-
Отиди до: