Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeКои странски јазици ги зборувате? Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Кои странски јазици ги зборувате?

Go down 
+14
*zachary
Maxime
Posh Girl
solange
Chris
Rebellious angel
Pitt
dijanape
Missy
Losteech
Ana-Marija
Blair Waldroft
Beauty
Bobi
18 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 12:48 am

Во оваа тема изјаснете се околу вашите интереси за странските јазици. Кои ги познавате, делумно познавате и кои активно ги користете...
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 12:53 am

Интересно.
Англиски, германски и шпански.
Германски знам колку што сум знаела историја и билогија на времето.
Англиски знам, најмногу имам проблем со listening, а подобро ми оди writing.
Изгледа шпанскиот го знам најмногу, речиси се ги разбирам што зборат, за пишување немам потреба засега.
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 12:55 am

Англиски,Француски,Шпански....xDa сакам Руски да научам
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:17 am

Вака сега англиски разбирам значи скоро пола и повеќе од јазикот го владеам. Разбирам од слушање, зборување и слично. Пишувањето можам да кажам дека најмногу ми оди, но англиската граматика понекогаш уште не можам да ја сварам.

Шпанскиот го разбирам од слушање веќе комплетно, за читање исто, а пишување не знам многу, воедно и не ми затребал.

Српски/Хрватски разбирам се‘, знам да читам, во последно време и да пишувам така да немам проблем со овие балкански јазици.

Германскиот го учам само заради оценка, тој јазик го мразам најмногу од се‘. Значи во сиве овие 4 години што го учам не знам да кажам една асална реченица. Учам само за пред тест и испрашување друго ништо. Значи ужас.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:29 am

Англиски - одлично зборувам,пишувам,слушам,разбирам...и мило ми е што имам прилика 24/7 да го зборувам

Француски - одлично го разбирам,малку повеќе размислувам пред да прозборам,пишуваља малку тешко ми оди

Шпански - и јас како и повеќето овој го научив од сериите.Сега во школо го зборам со другарка ми(од Гватемала е) и си го вежбам

Српски/Хрватски - знам и да пишувам и да зборам

Руски - го разбирам поголемиот дел али имам потешкотии кога треба јас да го зборам

Не знам зошто али мн сакам арапски да научам Кои странски јазици ги зборувате? 996773
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:30 am

NateArchibald напиша:
Во оваа тема изјаснете се околу вашите интереси за странските јазици. Кои ги познавате, делумно познавате и кои активно ги користете...
Англиски - владеам! Кои странски јазици ги зборувате? 24632 Се’ разбирам, иако си имам мака со лекциите по граматика кои сум приморан да ги бубам од учебник, затоа што нашето образование е ретардирано. Кои странски јазици ги зборувате? 353532

Француски
- ако читам текст од учебник, или некој ми збори на Француски, би разбрал што кажуваат, да зборувам, онака просечен сум, додека пак во пишување сум катастрофа... Кои странски јазици ги зборувате? 59433

Српски/Хрватски - се’ можам да разберам и можам да зборувам на овие два јазика, со тоа што граматиката воопшто не ја познавам (не ми ни затребала досега, фала богу)...

Тоа е тоа, можеби во иднина кога ќе имам повеќе време ќе почнам да учам некој друг јазик...
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:32 am

Мене неостварлива желба ми се италијански и португалски, додека сум жив морам да ги научам Кои странски јазици ги зборувате? 24632 Кои странски јазици ги зборувате? 24632
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:36 am

Ај заедно учиме португалски Кои странски јазици ги зборувате? 462314 и ја мн сакам него да го научам
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 1:48 am

Англиски зборувам прилично течно и разбирам речиси се, за пишување немам некои проблеми засега. Го користам често за допишување со други од странство и слично

Српски/Хрватски зборувам, пишувам разбирам се во пакет..
.
Италијански владеам онака основи колку што учев во средно. Знам да се снајдам во главно, не знам некои стручни поими од технологија, економија медицина... Ама во секој случај можам да разговарам и да разберам и да одговорам правилно

Шпански разбирам благодарение на новелите, знам и да вратам можеби не точно граматички и не го користам никаде и за ништо..

Имам учено и латински ама само некои фрази така да не знам речиси ништо од тој јазик
Вратете се на почетокот Go down
dijanape
Топ постер
Топ постер
dijanape


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
Registration date : 2008-12-21

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 3:12 am

Англиски разбирам скоро се, го зборувам доста добро а и го пишувам доста добро.
Шпански разбирам скоро се но не сум пробала да учам да пишувам а бил доста лесен и за пишување.
Српско - Хрватски зборувам и пишувам без проблем и се разбирам.
Бугарски разбирам се а како да не го научам кога по трет пат ја гледам Шехерзад со БГ синхронизација Кои странски јазици ги зборувате? 24632 а и од БГ форуми.
Вратете се на почетокот Go down
Pitt
Топ постер
Топ постер
avatar


Male Број на мислења : 1074
Registration date : 2009-08-21

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 3:09 pm

Најдобро го владеам шпанскиот.Знам да пишувам,читам,преведувам и да се изразувам.Уште малку ќе го завршам и последниот степен од курсот.
Англискиот го владеам скоро исто добро колку и шпанскиот.
Немам проблем ниту со српскиот или бугарскиот.
Веќе пет,шест години учам германски,но сепак ги знам само основните работи.
Вратете се на почетокот Go down
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 11:19 pm

Српски/хрватски одлично разбирам, пишувам, зборувам, само падежите знам да ги згрешам некогаш, ама се подобрувам, речиси воопшто не правам грешки. Кои странски јазици ги зборувате? 996773
Англиски исто така одлично разбирам, пишувам, зборувам, а граматиката секогаш најдобро ја владеев. Кои странски јазици ги зборувате? 996773
Француски порано ептен ме биваше, дури одев и на курс неколку години, ама сега го имам подзаборавено, затоа што не сум го слушала/зборувала 1-2 години. Но, повторно се потсетувам кога и помагам на сестра ми за школо, а почнав и да ја гледам (без превод) француската верзија на El Internado. Кои странски јазици ги зборувате? 136792
Шпански супер разбирам и пишувам, исто од сериите, иако едно време сакав и на курс да одам, ама ми помина желбата. Кои странски јазици ги зборувате? 736967
Чешки разбирам многу, ама зборувањето потешко ми оди. Кои странски јазици ги зборувате? 736967 Кои странски јазици ги зборувате? 996773 Пред некоја година кога бев со баба ми кај роднините во Чешка, сите ме прашуваа нешто, јас ги разбирав, ама не знаев да им одговорам, па само со "да", "не" и "не знам" им одговарав. Кои странски јазици ги зборувате? 462314 Сега знам повеќе, затоа што одев и на курс, ама пак имам подзаборавено. Кои странски јазици ги зборувате? 736967
Бугарски доста разбирам.
Германски разбирам по малку и тоа само кога читам, од слушање многу тешко, затоа што никогаш го немам учено. Знам само од слушање на Токио Хотел и уште некои други германски изведувачи. Кои странски јазици ги зборувате? 136792
Италијански исто од читање разбирам, онака просечно, ама не сум го ни среќавала нешто многу, па немам ни од каде да го знам. Кои странски јазици ги зборувате? 871427
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeЧет Дек 17, 2009 11:28 pm

Досега не сум имал никаков проблем да ги разберам англискиот и шпанскиот, значи можам да кажам дека сум блиску до одлично слушање и пишување на двата јазика.

За српскиот и хрватскиот се подразбира дека ги разбирам поради тоа што немаат некои поголеми разлики од нашиот јазик. Португалски онака... колку да се рече дека знам некои зборови. Германски бљак, сум бил принуден да го учам во школо но се разбира дека не научив ништо затоа што од фацата на професорката паѓав во кома од смеење, ШТРБЛА ја викавме, а искрено немав ни желба да го знам тој јазик.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeПет Дек 18, 2009 12:11 am

Англиски/Шпански можам да кажам дека ги владеам,иако ми треба уште да ги усовршувам Кои странски јазици ги зборувате? 996773
Српски/Хрватски/Бугарски ги разбирам и пишувам добро,единствено имам проблеми со францускиот кој го учам неколку години а не знам ни основни работи Кои странски јазици ги зборувате? 871427
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeПет Дек 18, 2009 12:51 am

Angliski- kako majcin
Italijanski
Francuski- go ucam veke 5 godini. Razbiram se no poradi nedovolna komunikacija tesko mi e da zboruvam
Latinski- ucev 2 godini
Spanski( normalno) Кои странски јазици ги зборувате? 996773
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 29
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeПон Јан 11, 2010 12:12 pm

Англиски - го знам најдобро. Го знам речиси цел буквално и граматика и вокабулар. Имам ОГРОМЕН вокабулар. Кај англискиот се ми оди, буквално се. Сите филмови и серии си ги симнувам и без размислување ги ставам на ДВД без превод. И се разбирам. Граматиката ја владеам одлично, освен имам пробелм мал со Reported Speеch и Passive voice иако пасивот веќе го владеам. Ако ви треба помош околу англискиот, каква било кажете. Уште ФЦИ ми остана да го полагам.

Француски - не го знам перфектно ама морам да го знам. Сакам да кажам, учам во билингвална паралелка, односно некои часови ми се на француски (хемија, математика, физика и др.). И го учам од 4 одд., со што треба да го знам перфектно ама за жал не е така. Но си набавив програм за учење на компјутер и неверојатно ми помага.

Шпански - разбирам многу. Имено, ссетра ми го знае и го студира и постојано ми зборува и целосно ја разбирам. Знам и да читам одлично, но немам учено пишување и граматика.

Македонскиот јазик бидејќи е наш, многу сакам да го усовршам (ова морам да напоменам) и доста го учам. И правописот и се. Хрватскиот и српскиот исто ги знам, ама не ко секој Македонец што вика дека ги знае. Знам разлики меѓу нив, граматика и падежни форми. Сакам да научам јапонски и руски. Имам другарка која учи јапонски или учеше и не е толку чудно да слушенете дека некој го сака. Ја обожавам јапонската кулутра (филмови и се друго) што значи јазикот сакам да го владеам. Ама има време... Кои странски јазици ги зборувате? 353532
Вратете се на почетокот Go down
*zachary
Нов Член
Нов Член
*zachary


Female Zodiac : Aquarius Број на мислења : 8
Birthday : 1996-01-24
Age : 28
Location : Некаде во мислите со Тоше!!!!
Registration date : 2010-06-13

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeНед Јун 13, 2010 12:45 pm

*Англиски
*Шпански
*Македонски
*Српски
*Бугарски
*Француски
Вратете се на почетокот Go down
LUNA
Член
Член
LUNA


Female Број на мислења : 160
Location : Скопје
Registration date : 2010-03-07

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeНед Јун 13, 2010 3:21 pm

*Од странски:
-Шпански (благодарение на теленовелите)
-Англиски

*А од овие соседниве земји:
-Бугарски
-И сите од југославија (освен словенскиот)

А германски учам од 5 одделение (а сега завршив 2 средно,значи 6 години го учам),но бидејќи ми е одвратен тој јазик го мразам,знам само некоја реченица да кажам и толку,За разлика од шпанскиот што ниту на училиште го учам ниту на приватни часови по шпански не сум била го научив од теленовелите да го зборувам,а си купив и шпанско-македонски речник и со помош на речникот научив да пишувам/читам.
Вратете се на почетокот Go down
AnDzII
Член
Член
AnDzII


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 286
Birthday : 1996-04-27
Age : 28
Location : somewhere over the rainbow.....
Registration date : 2010-05-29

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeСре Ное 17, 2010 7:44 pm

-Англиски
-Шпански
-Српски
-Бугарски
-Ѓермански
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeСре Ное 17, 2010 9:16 pm

AnDzII напиша:
-Англиски
-Шпански
-Српски
-Бугарски
-Ѓермански

Но не и македонски.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeСре Ное 17, 2010 9:29 pm

Игор напиша:
AnDzII напиша:
-Англиски
-Шпански
-Српски
-Бугарски
-Ѓермански

Но не и македонски.
Кои странски јазици ги зборувате? 959987 Кои странски јазици ги зборувате? 959987 Кои странски јазици ги зборувате? 959987
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitimeВто Ное 23, 2010 5:11 pm

Српски и Хрватски - Како мал израснав со „Политикин Забавник“ и стрипови на Српски и Хрватски, така што уште од тогаш разбирам се кога читам, а и кога слушам. За зборување и не сум се обидувал многу, ама мислам дека ќе можам да се снајдам.

Англиски - Најмногу ми оди читање и пишување, во последно време мислам дека сум доста подобар и во зборување, порано бев просечен. Како помал многу сакав граматика, така да горе-долу ја знам. И пасивот конечно го научив како што треба. Кои странски јазици ги зборувате? 996773

Француски - Не ми оди нешто многу, кога читам текстови набрзина не разбирам буквално ништо, кога ќе се задлабочам и после некаква дискусија на час веќе ми се разјаснуваат. За слушање сум катастрофа. Граматиката очигледно најмногу ми оди. Кои странски јазици ги зборувате? 24632
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кои странски јазици ги зборувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои странски јазици ги зборувате?   Кои странски јазици ги зборувате? I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Кои странски јазици ги зборувате?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општи теми од животот :: Литература и Драма-
Отиди до: