Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeСемејни традиции Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Семејни традиции

Go down 
4 posters
АвторПорака
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitimeНед Дек 20, 2009 12:21 am

Дали имате некои традиции во семејството поврзани со празници, одредени денови, одредени периоди и слично? Или постои нешто што би сакале да го пренесете понатаму на вашите деца, нешто по филмови што го гледате, нешто од други семејства и сл?

Освен нормално украсување елка за Нова година и Божиќ, вапсување јајца за Велигден што мислам секаде се прави како дел од религијата и културата други традиции кај мене се:

На пример за Божиќ се прави еден специјален десерт, нешто како баклава, само од домашни кори и фил ( кој не го откривам). Се работи за семеен рецепт кој се пренесува со години. Значи не е ништо посебно и комплицирано ама традицијата си го прави своето.

Друго на пример некои мали обновувања и поправки низ дома ги правиме јас и татко ми затоа што уште кога без мала ме викаше и ме научи и сега ни е останато како традиција. Најчесто се работи за помали проекти, за составување на пример столчиња за во двор и слично некои такви работи. Побитно ми е времето што го поминуваме заедно отколку самите поправки па затоа и го споменав и тоа
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Re: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitimeСаб Фед 20, 2010 1:52 am

Кај нас семејството во недела јадеме заедно,а за празници е вобичаеното што се прави скоро кај сите со неки мали ситни измени.Ете Missy спомна за Божик прават баклава со домашни кори, е и мајка ми прави баклава(ама незнам дали со домашни или купечки кори не се сеќавам сега) за празници како Божиќ и ептен убава ја прави

Традиција ни е тоа што во последно време јас татко ми мајкам ми баба ми и друштво на татко ми мајами одмие во родното место на баба ми скоро секое лето во Србија блиску до границата со Бугарија месот кое се вика Босилеград
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Re: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitimeСаб Фед 20, 2010 2:51 am

Вчера во епизодата од Ѓумуш имаше сцена кај што тураат вода по колата за среќен пат. Кај нас ( не е баш семејна традиција, тоа го прават сите )
на учениците/студентите им се тура вода на првиот ден од учебната година за да им оди лесно учењето.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Re: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitimeСаб Фед 20, 2010 9:05 am

Тоа мислам дека сите мајки го прават Семејни традиции 24632
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Re: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitimeСаб Фед 20, 2010 1:10 pm

Да бе и јас ја видов таа сцена Семејни традиции 24632 баш ме потсети на нашиов народ
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Гостин
Гостин
avatar



Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Re: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitimeСаб Фед 20, 2010 2:30 pm

ехее !! колку пати ми има мајка ми фрлено вода по скали кога почнував со школо


Последната промена е направена од M@RKO на Саб Фед 20, 2010 4:14 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Re: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitimeСаб Фед 20, 2010 2:54 pm

Па семејни ко семејни...сено она што другите го прават тоа и ние,иако ретко да седнеме заедно да имаме ручек,вечера а за појадок да не зборувам.Татко ми е претежно на работа,сестра ми и мајка ми почесто по дома,а јас наутро или до доцна спијам..и одам во училиште а кога доаѓам...претежно учам..и заспивам(најчесто кога сум втора смена).Има кај нас една традиција секоја година некое смејество да е кум на соборот Св.Тодор во Крива Паланка.Баш утре сме ние..Да се пофалам-Доаѓа и Никола Груевски и некои од А1 и Сител да снимаат традициите..така да е можете да видите на ТВ........ Семејни традиции 84505
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Семејни традиции Empty
ПишувањеПредмет: Re: Семејни традиции   Семејни традиции I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Семејни традиции
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општи теми од животот :: Фамилија-
Отиди до: