Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeFernando Colunga Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Fernando Colunga

Go down 
+11
Bobi
LucasScott
Pitt
STAR
La Hiena
angeli
*JaNa*
solange
dijanape
Chris
Beauty
15 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Fernando Colunga Empty
ПишувањеПредмет: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeСре Јан 21, 2009 5:24 pm

Fernando Colunga FernandoColunga2Fernando Colunga Fernando_colunga_05523-398x600Fernando Colunga 458F5F9DBAE096E04AB9641CD7B45B

Фернандо Колунга Оливарес (шпански: Fernando Colunga Olivares) е мексикански глумец во теленовели. Неговата популарност во Латинска Америка, особено во Мексико е огромна, благодарение на бројните улоги во популарни теленовели како што се: „Алборада“, „Вистинска љубов“, „Злобница“, Есмералда, Страст и многу други. Благодарение на огромната популарност на неговите теленовели Фернандо се стекна и со интернационална слава. Има освоенo повеќе „Tv y Novelas“ награди (награди кои ги доделува публиката), и една „Los Heraldos“ награда (еквивалент на Оскар-от).
Фернандо Колунга е роден на 3ти Март 1966 година во Мексико Сити. Неговите родители се Маргарита Оливарес и Фернандо Колунга. Фернандо нема браќа и сестри. Тој е единец во семејството. Неговото детство како што вели било една голема претстава во која имало две главни личности: „Моите родители“ - вели Фернандо. Со нив тој патуваше на речиси сите плажи во Мексико. Уште од 9-годишна возраст пројавил интерес за глумата. Но, завршил на Универзитот во Мексико како инженер. По совет на пријател, се запишал на CEA (Centro de Educación Artística de Televisa), кадешто го стекнал своето образование како актер. Пред да ја започне својата актерска кариера работел и како бармен во дискотеки
Фернандо не сака многу да зборува за својот приватен живот. Актерот е се уште ерген. Кога ја снимаше теленовелата „Марија од квартот“ (Maria la del Barrio) се запозна со Талија и тие веднаш се вљубија. Нивната врска траеше една и пол година и не заврши со брак, како што пишуваа мексиканските весници. Денес, Талија е мажена за Томи Мотола магнатот на музичката продукција и сопственик на Сони Мјузик. После врската со Талија, Фернандо не беше во друга сериозна врска. Беше поврзуван со Арасели Арамбула, неговата партнерка од теленовелата „Прегрни ме цврсто“ (Abrazame Muy Fuerte), како и со актерката Сабине Моусиер. Овие гласини Фернандо жестоко ги демантираше. Поради осаменичкиот живот, во Мексико се шпекулира за неговата вистинска сексуална определеност. Тој понекогаш вели дека сака да има среќен брак каков што неговите родители имале.
Фернандо живее во куќата на неговите родители, затоа што не сака да живее сам во голема куќа. Тој има страст за моторите. Страста за моторите почнала кога татко му му го купил првиот мотор за 12-тиот роденден но морал да почека за да го вози. Фернандо исто така ги сака и традиционалните мексикански јадења - „кесаидите и енчиладите“. Тој има две кучиња - Макс и Тјара. Негово хоби е гледање добри филмови, возење со мотор, вежбање, бодибилдинг и јавање
Фернандо денес е еден од најбараните актери од Телевиса. Првата важна улога на Фернандо беше во теленовелата „Марија Мерцедес“, но во оваа теленовела Фернандо не игра главна улога. Својата слава ја стекна во 1996 кога ја толкуваше главната улога во теленовелата „Марија од брегот“ (Maria la del Barrio) каде игра заедно со познатата пејачка и актерка, Талија. После оваа теленовела Фернандо глумеше во теленовелата Есмералда која и ние ја гледавме. Подоцна се појавува во редица други теленовели како: „Злобница“ (La Usurpadora), „Никогаш нема да те заборавам“ (Nunca Te Olvidare) и „Прегрни ме цврсто“ (Abrazame Muy Fuerte) кои беа откупени во повеќе од 180 земји. Токму овие теленовели му ја донесоа славата на Фернандо надвор од границите на Мексико. Tеленовелата „Прегрни ме цврсто“ (2000) каде партнерка му е Арасели Арамбула, беше прогласена за најдобра теленовела во 2000 година од списанието „Tv y Novelas“. Исто така, истата година, за улогата на др. Карлос Мануел Риверо во теленовелата „Прегрни ме цврсто“ ги доби наградите „Los Heraldos“ и „Tv y Novelas“.
По овој период Фернандо реши да земе пауза од теленовелите и да се посвети на своите театарски ангажмани, како и на реализација на некои филмски улоги. Глумеше покрај Паулина Рубио во филмот „Бакни ме во уста“ (Besame en la Boca). Реализираше улоги и во театарските претстави „Неоригинален грев“ (Pecado No Original) и „Un Engano No Hace Dano“.
Колунга се врати на телевизиските екрани во 2004 со хит теленовелата „Вистинска љубов“ (Amor Real), во која глуми покрај „кралицата на теленовелите“ Адела Нориега. Улогата на Мануел во оваа теленовела, му ја донесе втората „Tv y Novelas“ награда. Продуцентката на „Вистинска љубов“, Карла Естрада, му ја понуди главната машка улога во нејзината следна теленовела „Алборада“. Партнерка во оваа теленовела му е популарната пејачка и актерка Лусерo, којашто токму со оваа теленовела се врати на телевизиските екрани по долгогодишната пауза. Исто како и претходната теленовела, и „Алборада“ доживеа неверојатен успех. По снимањето на неуспешната теленовела Страст, колунга сега ја снима серијата утре е засекогаш, прва соработка со режисерот Никандро Дијаз. Заедно со Цезар Евора ја реализираа театарската претстава „Стапица на смртта“ (Trampa de Muerte). Најнов филмски проект му е филмот „Крадецот кој го ограби крадецот“ (El Ladron que Roba a Ladron) во кој исто така се појавуваат и Саул Лисазо и Габриел Сото.


Теленовели


  • Cenizas y Diamantes (1990)
  • Alcanzar una estrella II (1991)
  • „Себични мајки“ (Madres Egoistas) (1991) - како Хорхе
  • „Марија Мерцедес“ (María Mercedes) (1992) - како Чичо
  • Más Allá del Puente (1993-1994) - како Валерио
  • „Маримар“ (Marimar) (1994) - како Адријан Росалес
  • „Алондра“ (Alondra) (1994-1995) - како Раул Гутјерес
  • „Марија од брегот“ (María la del Barrio) (1995-1996) - како Луис Фернандо де ла Вега
  • Есмералда(1997) - како Хозе Армандо Пењареал
  • „Злобница“ (La Usurpadora) (1998) - како Карлос Даниел Брачо
  • „Никогаш нема да те заборавам“ (Nunca Te Olvidaré) (1998-1999) - како Луис Густаво Урибе
  • Cuento de Navidad (1999) - како Хаиме
  • „Прегрни ме цврсто“ (Abrázame Muy Fuerte) (2000-2001) - како Карлос Мануел Риверо
  • Navidad Sin Fin (2001) - како Педро
  • „Вистинска љубов“ (Amor real) (2003) - како Мануел Фуентес Гуера
  • Алборада (2005-2006) - како Луис Манрике и Арељано
  • Страст(Pasión) (2007) - како Рикардо де Саламанка и Алмонте
  • Утре е засекогаш (Manan es para siempre)(2008/09) - Едуардо Хуарез Круз/Франко Санторо
Награди

  • 1998: Tv y Novelas за „Најдобар актер“ -- Есмералда

  • 1999: Tv y Novelas за „Најдобар актер“ -- Злобница

  • 2001 Los Heraldos за „Најдобар актер“ -- „Прегрни ме цврсто“ (Abrazame Muy Fuerte)

  • 2001: Tv y Novelas за „Најдобар актер“ -- „Прегрни ме цврсто“ (Abrazame Muy Fuerte)

  • 2004: Tv y Novelas за „Најдобар актер“ -- „Вистинска љубов“ (Amor Real)

  • 2006: Tv y Novelas за „Најдобар актер“ -- „Алборада"
  • Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 5:08 am

    Интересна фаца е овој Fernando Colunga 996773 добар е и сите ке го памтиме како еден од првите латиноамерикански глумци кој ги запозна нашата публика
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    Beauty
    Супер Модератор
    Супер Модератор
    avatar


    Број на мислења : 11114
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-08-12

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 3:16 pm

    па чим го запознавме како прв, многумина ќе се сложат дека и го паметиме и го сметаме за најдобар латино глумец, иако не сфаќам во што е тој најдобар како глумец
    НЕ ми е одбивен
    Добар ми е, секогаш глуми во најгледаните и најубавите серии во главно
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 5:53 pm

    Едноставно е многу добро прифатен од публиката и е во категоријата на класа глумци
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    Beauty
    Супер Модератор
    Супер Модератор
    avatar


    Број на мислења : 11114
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-08-12

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 5:58 pm

    ДА, одлично е прифатен, само што секаде исто глуми, иста му е улогата
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 6:01 pm

    А посебно во оние костумирани филмови... ама па добро во главно повеќето глумци си имаат еден стил и работат по тој цел живот, ретките се оние кој ги бива за се Fernando Colunga 996773
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    Beauty
    Супер Модератор
    Супер Модератор
    avatar


    Број на мислења : 11114
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-08-12

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 6:10 pm

    Па да, слично е и со пејачите, секоја чест на тие што експериментираат и имат успех со експериментите
    За мене сега засега омилен глумец ми е Кристијан Мејер кој се докажа со Луз Марија, али врвот според мене го постигна со маестралниот Сантос во Ла Тормента, нема подобар од него за таква улога
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 6:15 pm

    Ааа за него немам зборови, иако овој има поголемо искуство, Кристијан според мене е подобар
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    Beauty
    Супер Модератор
    Супер Модератор
    avatar


    Број на мислења : 11114
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-08-12

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 6:21 pm

    И според мене, сега засега Кристијан во целина за мене е најдобар
    Тука негде го гледам и Вилијам Леви (можеби сум во заблуда само заради изгледот), меѓутоа не можам сега да зборам за него затоа што не сум го гледала во ниедна серија како главен глумец
    А Колунга не можам да кажам дека е легендарен и најдобар, него ете , имал среќа да успее, иначе нема нешто којзнае што, што би го издвоило од другите
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeЧет Јан 22, 2009 6:28 pm

    Не си заблудена од изгледот на Леви, јас го гледам во CCEA таму има главна улога, односот спрема ќерка му како многу млад татко ме воодушеви, а и тоа како се бореше на почетокот за правата на Мари Чуј, во главно сум презадоволен од неговата глума, али ова не е тема за него Fernando Colunga 996773
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    dijanape
    Топ постер
    Топ постер
    dijanape


    Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
    Registration date : 2008-12-21

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeПет Јан 23, 2009 3:32 am

    Chris напиша:
    Едноставно е многу добро прифатен од публиката и е во категоријата на класа глумци

    И јас се согласувам со Chris дека е доста добро прифатен од публиката и глуми во подобрите теленовели а е и мојот најомилен латино глумец.
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeПет Јан 23, 2009 3:44 am

    Не можам да не кажам дека ми изгледа како да има некоја жичка кинеска Fernando Colunga 24632 као Џеки Чен е Fernando Colunga 59433
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    dijanape
    Топ постер
    Топ постер
    dijanape


    Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
    Registration date : 2008-12-21

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeПет Јан 23, 2009 4:05 am

    НАЈДОБАР Е Fernando Colunga 722953
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeПет Јан 23, 2009 4:07 am

    Па добро не го реков спротивното Fernando Colunga 736967 и Џеки Чен за некои е најдобар Fernando Colunga 59433
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    solange
    Топ постер
    Топ постер
    solange


    Male Број на мислења : 4033
    Registration date : 2008-08-19

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeПет Јан 23, 2009 11:00 am

    Ima 100% nekoja kineska zhicka Fernando Colunga 24632
    Fernando Colunga 871427
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeПет Јан 23, 2009 1:52 pm

    Да бе Fernando Colunga 353532 ептен е таков
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    dijanape
    Топ постер
    Топ постер
    dijanape


    Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
    Registration date : 2008-12-21

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeСаб Јан 24, 2009 3:58 am

    И кинезите се луѓе не можеме да знаеме со кого била мајка му. Fernando Colunga 996773
    Вратете се на почетокот Go down
    solange
    Топ постер
    Топ постер
    solange


    Male Број на мислења : 4033
    Registration date : 2008-08-19

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeСаб Јан 24, 2009 4:00 am

    Pa ne rekovme nie nisto loso za kinezite,a ni za Fernando Fernando Colunga 353532 Fernando Colunga 871427
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeСаб Јан 24, 2009 4:12 am

    Може мајка му била љубител на жолтата раса Fernando Colunga 263671
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    Beauty
    Супер Модератор
    Супер Модератор
    avatar


    Број на мислења : 11114
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-08-12

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeСаб Јан 24, 2009 4:38 am

    eве ви доказ за кинеските жички и неговите вештини Fernando Colunga 24632 Fernando Colunga 14t4sw7
    Fernando Colunga Zvd4kw
    Fernando Colunga Egvbkk
    Fernando Colunga 212zh9l



    --------------------
    Вратете се на почетокот Go down
    Chris
    Администратор
    Администратор
    Chris


    Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
    Birthday : 1989-07-29
    Age : 34
    Location : Скопје
    Registration date : 2008-02-13

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeСаб Јан 24, 2009 4:43 am

    Fernando Colunga 462314 Не ама озбилно, јас да сум на негово место ке се запрашам малку ЗАШТО СУМ КАО КИНЕЗ Fernando Colunga 59433
    Вратете се на почетокот Go down
    http://forum.tvpaket.com.mk
    dijanape
    Топ постер
    Топ постер
    dijanape


    Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
    Registration date : 2008-12-21

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeНед Јан 25, 2009 3:45 am

    Сепак е најдобар (барем за мене)
    Fernando Colunga 2008511953colungabx0
    Fernando Colunga Fernandocolungamm7
    Fernando Colunga 180pxfernando351mg5
    Вратете се на почетокот Go down
    *JaNa*
    Член
    Член
    *JaNa*


    Female Zodiac : Aries Број на мислења : 276
    Birthday : 1995-04-09
    Age : 29
    Registration date : 2008-08-11

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeНед Јан 25, 2009 3:22 pm

    На Џеки Чен ми личи Fernando Colunga 871427
    Вратете се на почетокот Go down
    dijanape
    Топ постер
    Топ постер
    dijanape


    Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
    Registration date : 2008-12-21

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeПон Јан 26, 2009 3:55 am

    Fernando Colunga Fernandocolunga2070602xst8
    Fernando Colunga Fernandofernandocolugnafs0

    Вратете се на почетокот Go down
    dijanape
    Топ постер
    Топ постер
    dijanape


    Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
    Registration date : 2008-12-21

    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 11:40 pm

    Fernando Colunga Bannerferentrevistagimifo4

    Fernando Colunga Bannerfertriplemiradamixh9
    Fernando Colunga Bannerfermotocrossmiljaux0
    Fernando Colunga Elir1mf4dc4cb3

    Вратете се на почетокот Go down
    Sponsored content





    Fernando Colunga Empty
    ПишувањеПредмет: Re: Fernando Colunga   Fernando Colunga I_icon_minitime

    Вратете се на почетокот Go down
     
    Fernando Colunga
    Вратете се на почетокот 
    Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
     Similar topics
    -
    » Fernando Carillo

    Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
     :: Теленовели :: Латиноамерикански актери-
    Отиди до: