Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeКој сака да биде милионер (А1) Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Кој сака да биде милионер (А1)

Go down 
+13
Missy
ankii
Losteech
gaby
dijanape
Игор
Rebellious angel
Chris
Posh Girl
Beauty
solange
Bobi
Burrows
17 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 5:53 pm

Кој сака да биде милионер (А1) MilionerКој сака да биде милионер (А1) N180269339752_7399

|Период на емитување: 2004-2006, 2007-сеуште
|Термин на емитување: недела 20:00
|Времетраење: 60 минути
|Водител: Сашо Мацановски - Трендо


Квизот Кој сака да биде милионер е оригинално создаден од компанијата Целадор во Обединетото Кралство во 1998 година. Квизот во моментов под лиценца се емитува во повеќе од 80 земји во светот. Во Македонија тој се емитуваше во периодот на 2004/2005 година. И по едногодишна пауза продолжи да се емитува во 2007 во сопствено студио на А1 телевизија која ја откупи лиценцата за ова шоу.

Пријавувањето за квизот се врши преку телефонскиот број. Статус на натпреварувач во квизот стекнува кандидатот кој ги исполнува условите и е избран од комисијата за тестирање согласно со постапката за избор на кандидати. Процесот на пријавување започнува со точен одговор на прашањето за кое се нудат четири тест одговори од кои само еден е точен. Со соодветна програма, компјутерот создава листа на кандидати кои одговориле точно на поставеното прашање, по датум на реализираниот телефонски повик или испратена SMS порака. Потоа тимот за тестирање ќе врши конечна селекција. Конечната селекција се состои од тест од десет прашања.
Најдобрите доаѓаат во квизот кадешто седнуваат во играта наречена брзи прсти. Најбрзиот се стекнува со право да се натпреварува. Постојат 3 загарантирани суми од 5000. 125.000 и 4 милиони денари. Натреварувачот има на располагање и четири џокери: Повикај пријател, 50/50, прашај ја публиката и замени го прашањето.

Официјална страница


Последната промена е направена од Burrows на Нед Апр 25, 2010 10:05 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 6:24 pm

Дефинитивно засега најдобра емисија и најдобар квиз во Македонија.
Понекогаш, може да нервираат оние натпреварувачи што не знаат, но севкупно за мене е најдобра.
Оцена: 9/10.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 6:26 pm

И мене никогаш не ми станал досаден овој квиз, отсекогаш си го држи доброто реноме‘. Одлични се, само Трендо некако во минатите сезони ми беше некако подобар но ајде важно квизот е ТОП.
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 6:26 pm

Prviot pat koga pocnaa da davaat mi bese interesno da gledam,sega veke mi se zdosadi Кој сака да биде милионер (А1) 24632
Ima mnogu pointeresni kvizovi od ovaj Кој сака да биде милионер (А1) 327923 sekako ne na makedonskive televizii!
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 6:54 pm

Овој квиз додека е со Трендо секогаш ќе биде на врвот и нема да се промени во однос на квалитетот, затоа што тоа е тоа, нема штоп да се менува, единствено сметам дека порано беше погледан затоа што беше нов
А знам дека низ балканскиве ТВ е укинат како квиз, нели?
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 6:57 pm

Ја има, на пример во Србија на Б92... само ХРТ мислам ја укина.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 7:05 pm

На ХРТ сега се емитува, другиот телевизиски хит "1 против 100". Тарик Филиповиќ, водителот на хрватскиот Милионер исто така го воде овој квиз Кој сака да биде милионер (А1) 871427
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 01, 2009 7:13 pm

Najdobrata emisija/ kviz vo Makedonija.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 1:26 am

Само ова квиз шоу можам да го гледам и никогаш не ми е досадно, но мислам дека водителот си го прави своето, стварно е роден за за да го води овој квиз и го прави да биде интересен, чиста десетка
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 3:48 pm

stefan2 напиша:
Prviot pat koga pocnaa da davaat mi bese interesno da gledam,sega veke mi se zdosadi Кој сака да биде милионер (А1) 24632
И мене исто. Кој сака да биде милионер (А1) 996773 Веќе не гледам никакви квизови, ми се здосадија. Кој сака да биде милионер (А1) 996773
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 3:58 pm

Rebellious angel напиша:
stefan2 напиша:
Prviot pat koga pocnaa da davaat mi bese interesno da gledam,sega veke mi se zdosadi Кој сака да биде милионер (А1) 24632
И мене исто. Кој сака да биде милионер (А1) 996773 Веќе не гледам никакви квизови, ми се здосадија. Кој сака да биде милионер (А1) 996773
Taka e najdobro Кој сака да биде милионер (А1) 507556 Кој сака да биде милионер (А1) 996773
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeПет Фед 06, 2009 5:01 pm

Обавезно ги гледам емисиите. Одличен квиз. Најдобар моментално.
Вратете се на почетокот Go down
dijanape
Топ постер
Топ постер
dijanape


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
Registration date : 2008-12-21

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 1:12 am

Редовно го гледам тој е единствен добар квиз што се прикажува кај нас. .
Вратете се на почетокот Go down
gaby
Успешен Член
Успешен Член
gaby


Female Број на мислења : 861
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-30

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 1:30 am

Mene veke ne mi e tolku interesen kako porano pa ne go gledam tolku cesto ama sepak drzi nekoe nivo.
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 1:50 am

Со оглед на тоа што не сум на Блогерај, цврсто изјавувам дека ПОГЛУПО ШОУ ОД ОВА НЕ ПОСТОИ. Доказ за ова е и тоа што ХРТ пред неколку месеци го откажаа нивниот Милионер!

П.С. Не им верувајте на рејтинзите, Велија си ги мести.
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
gaby
Успешен Член
Успешен Член
gaby


Female Број на мислења : 861
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-30

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 1:54 am

Mene ne mi e jasno na koj nacin se pravat tie rejtinzi kaj nas? Кој сака да биде милионер (А1) 301909
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 1:59 am

Од сигурни извори:
- поставени се околу 250 мерачи на рејтинзи низ цела Македонија, 150 во Скопје, 100 во другите градови, и поголемиот дел од сите нив се контролирани од самиот Велија (џепарлак, ова она). За да биде уште поинтересна работата, од овие 250 телевизори (фамилии) зависи целосната гледаност во една држава со 2 милиони луѓе.

Па сега вие заклучете.
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 2:16 am

Ау, зашто мислисш дека поглупо шоу не постои?
Ова е чиста класика, нема тука некое си шоу, плус трендо е еден толку префинет како водител
Ова според мене сега во македонија го држи врвот
Вратете се на почетокот Go down
gaby
Успешен Член
Успешен Член
gaby


Female Број на мислења : 861
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-30

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 2:22 am

Kvizot si e OK ama tolku dolgo edno isto da se povtoruva im stanuva dosadno na ligeto.Zatoa mislam vo Hrvatska go prekinaa.Mene momentalno 1 protiv 100 mi e pointeresen.
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 2:59 am

gaby напиша:
Kvizot si e OK ama tolku dolgo edno isto da se povtoruva im stanuva dosadno na ligeto.Zatoa mislam vo Hrvatska go prekinaa.Mene momentalno 1 protiv 100 mi e pointeresen.
Mi gi zede zborovite Кој сака да биде милионер (А1) 996773
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 1:22 pm

Losteech напиша:
Од сигурни извори:
- поставени се околу 250 мерачи на рејтинзи низ цела Македонија, 150 во Скопје, 100 во другите градови, и поголемиот дел од сите нив се контролирани од самиот Велија (џепарлак, ова она). За да биде уште поинтересна работата, од овие 250 телевизори (фамилии) зависи целосната гледаност во една држава со 2 милиони луѓе.

Па сега вие заклучете.

Па сите овие пиплметри се сместени во семејства кои во просек се четиричлени, а мислам дека тие мерат рејтинг на вкупно 6 телевизии (и сите тие се национални).
Не знам колку ги контролира Велија, но ме иритира фактот што една Сител е на 2ро место и е пред Канал 5 која е 4та. Кој сака да биде милионер (А1) 665558
Сакам да почнат да им мерат рејтинг на сите 15-тина национални и национално/сателитски емисии па да видиме на кој колкав ќе му биде (рејтингот) Кој сака да биде милионер (А1) 462314
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 12:10 am

Beauty напиша:
Ау, зашто мислисш дека поглупо шоу не постои?
Ова е чиста класика, нема тука некое си шоу, плус трендо е еден толку префинет како водител
Ова според мене сега во македонија го држи врвот

Класика? Не би рекол..шоуто потекнува од САД (премиера во 1999) каде што издржа само три години, па потоа сите почнаа да ги копираат. Денеска се прикажува во околу 100тина земји и е доста популарно, ама не бидејќи е квалитетно туку бидејќи сите мислат дека е „класика“. Глобализација, што друго да кажам?

Инаку, прашањата ми се интересни, ама сиот концепт ми стана досаден откако започна нашиот Милионер, бидејќи ептен го изгустирав (претходно го гледав со години Хрватскиот...)
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 12:15 am

Losteech напиша:
Beauty напиша:
Ау, зашто мислисш дека поглупо шоу не постои?
Ова е чиста класика, нема тука некое си шоу, плус трендо е еден толку префинет како водител
Ова според мене сега во македонија го држи врвот

Класика? Не би рекол..шоуто потекнува од САД (премиера во 1999) каде што издржа само три години, па потоа сите почнаа да ги копираат. Денеска се прикажува во околу 100тина земји и е доста популарно, ама не бидејќи е квалитетно туку бидејќи сите мислат дека е „класика“. Глобализација, што друго да кажам?

Инаку, прашањата ми се интересни, ама сиот концепт ми стана досаден откако започна нашиот Милионер, бидејќи ептен го изгустирав (претходно го гледав со години Хрватскиот...)

Квизот првпат е прикажан во Велика Британија во 1998 Кој сака да биде милионер (А1) 327923
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:33 am

Јас не го гледам квизов, од кога трае до сега може имам 15-20 емисии изгледано преку сила, но го имам секоа најдобро мислење за него
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 2:23 am

maestro напиша:
Losteech напиша:
Beauty напиша:
Ау, зашто мислисш дека поглупо шоу не постои?
Ова е чиста класика, нема тука некое си шоу, плус трендо е еден толку префинет како водител
Ова според мене сега во македонија го држи врвот

Класика? Не би рекол..шоуто потекнува од САД (премиера во 1999) каде што издржа само три години, па потоа сите почнаа да ги копираат. Денеска се прикажува во околу 100тина земји и е доста популарно, ама не бидејќи е квалитетно туку бидејќи сите мислат дека е „класика“. Глобализација, што друго да кажам?

Инаку, прашањата ми се интересни, ама сиот концепт ми стана досаден откако започна нашиот Милионер, бидејќи ептен го изгустирав (претходно го гледав со години Хрватскиот...)

Квизот првпат е прикажан во Велика Британија во 1998 Кој сака да биде милионер (А1) 327923


ЈАС мислев дека е постар
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кој сака да биде милионер (А1) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој сака да биде милионер (А1)   Кој сака да биде милионер (А1) I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Кој сака да биде милионер (А1)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Телевизија :: Македонски Емисии-
Отиди до: