Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeHrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)

Go down 
+4
Игор
Bobi
Chris
Burrows
8 posters

Оцена за телевизијата
 5
 4
 3
 2
 1
Види ги резултатите
АвторПорака
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 3:38 pm

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Hrt-logo
Година на отворање (телевизија): 1956

Хрватска Радио Телевизија (ХРТ) е прва државна телевизија во Република Хрватска. Таа настанала во мај 1926 година. Хрватското радио е основано во мај 1926. Хрватската Телевизија (ХТВ тогаш ТВ Загреб) е основана во мај 1956, и денеска е најгледана телевизија во Република Хрватска, а и на балканското подрачје. Оваа телевизија е збогатена со многу содржини како филмови, емисии, серии, цртани, теленовели, забавни емисии и сл.

ХРТ има два канали, од кој на првиот претежно владеат информативните содржини, како и многу емисии од хрватско производство. На вториот канал преовладуваат забавните, како и спортските содржини.

Официјална страница


Последната промена е направена од Burrows на Сре Окт 21, 2009 11:53 am. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 4:28 pm

Сите стари телевизии како оваа и наша МТВ имаат одвратни логоа кои под итно мора да се сменат, но не можам оваа да ја споредам со нашата прва телевизија затоа што оваа е гледана за разлика од МТВ Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 195609
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Гостин
Гостин
avatar



Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 4:31 pm

Ах оваа телевизија е пример за тоа како треба да изгледа една национална телевизија!
Мене многу ми се допаѓа нивната програма! Браво за Хрватите Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 606675
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 4:39 pm

Генерално најдобра хрватска телевизија, но во последно време почна да се упропастува, не заради немање финансии, туку заради лошо раководство. Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 353532
Така, мислејќи дека правата за СП во Хрватска се завршени, на крај го изгубија првенството, а за една сезона изгледа ќе ја укинат Ф1, а можно е и Лига на шампионите.

Ако ја укинат Ф1 можеби и ќе ја вратат ХРТ 2 кај нас? Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 557897
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 4:54 pm

Одлична телевизија, со одлична програма и секогаш знаат да направат најдобро... чиста 5ка.
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeНед Мар 15, 2009 3:27 am

Ако оваа не заслужува петка, тогаш на балканов не постои телевизија што заслужува.
ХРТ - пример за национална телевизија.
Вратете се на почетокот Go down
nightspy
Член
Член
nightspy


Број на мислења : 197
Registration date : 2008-08-14

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeНед Мар 15, 2009 11:12 am

Може е пример за национална телевизија но во 2009 таа оддели многу малку средства за нови содржини во програмската шема..
Баш и за тоа прв пат откако постои телевизијата има помала гледаност од Нова ТВ која сега е на прво место во бројот на луѓето кои ги гледаат вестите...
Но сега и РТЛ почна да биднува се погледана така да оваа година ХРТ паѓа... Баш ми е жал... :(
Вратете се на почетокот Go down
Bube
Нов Член
Нов Член
Bube


Број на мислења : 70
Location : Con los chicos de Hogar Magico
Registration date : 2008-08-23

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Мај 02, 2009 10:50 pm

И од мене 4 не ја гледам телевизијава во последно време така да незнам што оде на неа Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 353532
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Мај 02, 2009 11:29 pm

Да ве прашам нешто. На мојот телевизор само на ХРТ кога ќе упалиш се мења размерот и сликата станува WIDE, потоа може да си ја ставиш во нормален размер 16:9, но зашто само кај Хрт се шири сликата? До телевизорот е, до телевизијава или до некоај променета фукнција на таа телевизија?
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Мај 02, 2009 11:34 pm

Beauty напиша:
Да ве прашам нешто. На мојот телевизор само на ХРТ кога ќе упалиш се мења размерот и сликата станува WIDE, потоа може да си ја ставиш во нормален размер 16:9, но зашто само кај Хрт се шири сликата? До телевизорот е, до телевизијава или до некоај променета фукнција на таа телевизија?

Кај мене тоа го има на секоја телевизија, иако ХРТ е во фаза на воведување на Висока резолуција HD мора твојот телевизор да прифаќа таков сигнал (ако имаш од типот ЛЦД, плазма и така натаки). Јас имам ЛЦД но сепак не можам да гледам во висока резолуција, поради се‘ уште не воведеното, а инаку можам да го менувам размерот на секоја телевизија Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 871427
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Мај 02, 2009 11:38 pm

Имам ЛЦД, да, исто и јас можам со даљинско да го менувам размерот, тоа да.
Меѓутоа друго ми е прашањето, само кога ќе вклучам ХРТ се мести широка сликата и морам на секое уклучување на ХРТ јас сама да мењам размер, а на сите други телевизии го нема тој проблем кога ги уклучувам, од почеток си е направен размерот секаде.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Мај 02, 2009 11:40 pm

Beauty напиша:
Имам ЛЦД, да, исто и јас можам со даљинско да го менувам размерот, тоа да.
Меѓутоа друго ми е прашањето, само кога ќе вклучам ХРТ се мести широка сликата и морам на секое уклучување на ХРТ јас сама да мењам размер, а на сите други телевизии го нема тој проблем кога ги уклучувам, од почеток си е направен размерот секаде.

Хм, конфузно... не знам до што е проблем Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 77841
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Мај 16, 2009 4:27 pm

HRT стартуваше со нов дизајн на нивниот дневник.
Од она малку што можев да го видам, не изгледа ништо посебно.

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 31635178
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeВто Јун 23, 2009 8:58 pm

maestro напиша:
HRT стартуваше со нов дизајн на нивниот дневник.
Од она малку што можев да го видам, не изгледа ништо посебно.

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 31635178
Претходно беше подобар дизајнот
За Htv само пофалби ,нашиве Мтв се 0 за нив
Вратете се на почетокот Go down
STAR
Член
Член
STAR


Број на мислења : 243
Registration date : 2009-08-13

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Aвг 15, 2009 11:09 pm

Од сите други национални телевизии што ги има по кабловскиве,ХРТ е убедливо најдобра.Само што треба да даваат некои понови филмови.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПет Јан 15, 2010 5:41 pm

HRT ги има откупено сериите:

Lie to Me
Fringe
Dirty Sexy Money
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПет Јан 15, 2010 6:23 pm

Burrows напиша:
HRT ги има откупено сериите:

Lie to Me
Fringe
Dirty Sexy Money
Доколку одат и на ХРТ, првите два фиксно се гледат Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 586438
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПет Јан 15, 2010 6:58 pm

Па би требало да одат на ХРТ 2 премиерно, а репризно на ХРТ 1 после полноќ. Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) 263671
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeПет Јун 18, 2010 7:42 pm

http://kajgana.com/chek-dis-aut/poplava-huahaha
http://telegraf.mk/voditel-se-iznasmeal-na-prilogot-za-poplavata-koja-nosela-lugje-vo-srbija.html


Значи колку дебилни можат да бидат нашите интернет страници (и медиуми воопшто) при пренесување информации, посебно ми одеше да се изнасмеам на ова (од Телеграф):

На
крајот на прилогот во кој е покажан моментот кога водата носи еден
човек низ улицата, Шпрајц вели “Ова беше како сина панделка за
Дневникот” при што не може да се воздржи од смеење.



Тој вели 'Plava Vrpca Vjesnika', а тоа е награда која хрватскиот весник 'Vjesnik' го доделува за некои си најдобри подвизи на морињата во Хрватска.


И сега целово видео е погрешно протолкувано.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitimeСаб Jул 10, 2010 6:08 pm

Во HRT се јавува финансиска криза, внатре се случува хаос и најозлогласената жена таму им стана програмски директор.

Така да наскоро може да се очекува Хрватската телевизија да отиде надоле со квалитет, освен ако не се случи некое големо чудо.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)   Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска) I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Hrvatska Radiotelevizija (Хрватска)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Телевизија :: Други Телевизии-
Отиди до: