Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeSEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008

Go down 
+6
Michael Myers
coco-tdp-mdf
solange
Posh Girl
Chris
Bobi
10 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeВто Фед 03, 2009 5:14 pm

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 200px-Sexandthecity_movie_poster

Сексот и градот: Филмот е филм базиран на хит серијата на HBO, Сексот и градот. Филмот „Сексот и градот“ продолжува точно таму каде што застана серијата. За оние кои ја пропуштиле последната епизода, еве неколку клучни елементи. Кери повторно е со својот маж од сониптата – Ѕверка, Саманта конечно реши да се смири и започна живот со неколку години помладиот Смит, конзервативната Шарлот е во среќен брак со Хари, а Миранда и понатаму се обидува да ја продолжи својата кариера како адвокатка со одгледувањето на детето во што и помага симпатичниот Стив.

HBO и New Line Cinema четири години преговараа со главните актери околу хонорарот, за да најпосле на радост на обожавателите околу светот се изработи филмот.

Добитничката на Оскар за „Девојки од соништата“, темнокосата Џенифер Хадсон, ја глуми Луиса која доаѓа во Њујорк во потрага за љубов, а работи за Кери како сопствена асистентка. Дури ни Луиса не може да и помогне на Кери која има напад на сомнеж бидејќи сите нејзини досегашни брачни обиди завршиле катастрофално, зашто не би и овој? Истовремено, секси Саманта повторно се наоѓа во искушение. Кариерата на нејзиниот драг Смит не оди баш добро, а новиот сосед и е вистинско младо парче...

Мајкл Патрик Кинг, долгогодишниот извршен продуцент и автор на серијата го напиша и сценариото, но го режираше и продуцираше филмот. Продукцијата ја примија и Сара Џесика Паркер и Дарен Стар кој истовремено ја створи серијата на темел на автобиографската колумна Candace Bushnell. Раскошната костимографија ја потпишува Патрисија Филд која цела деценија ги носеше сите модни одлуки за серијата. Во филмот се појавуваат повеќе од 1000 парчиња дизајнерски крпи и накит Tiffany, вреден неколку милиони долари!

Sex and the City: The Movie / Сексот и градот: Филмот
Премиера: 12 мај 2008
Режија: Мајкл Патрик Кинг
Сценарио: Мајкл Патрик Кинг
Улоги: Сара Џесика Паркер, Кристин Дејвис, Синтија Никсон, Ким Катрал
Жанр: комедија
Трелјер: https://www.youtube.com/watch?v=gilhJ9muN1M

Садржај:

Четири години подоцна од настаните од “Американска Девојка во Париз, Втор дел”, филмот почнува со Кери (Сара Џесика Паркер) и Фаца (Крис Норт) кои го гледаат стан со намера да живеат заедно. Кери паѓа во љубов со Penthouse апартманот, на што Фаца веднаш се одлучува да го купи. Меѓутоа, искуството на Кери од недвоумења околу сензибилитетот на овие одговори, објаснувајќи дека тие не се венчани, и како таква таа би немала законско право во својата куќа во случај од раздвојување. На нејзина грижа, Фаца ја запросува, и таа прифаќа.

Миранда (Синтија Никсон) е во пронаоѓање на балансирање на нејзиниот дом, работата и друштвениот живот кој се повеќе опаѓа и се исповедува дека таа немала секс со Стив (Дејвид Еигенберг) веќе шест месеци. Таа е изнервирана и очајна кога открива дека Стив спиел со друга жена, и веднаш се одвојува од него. Таа често патува помеѓу Лос Анџелес и Њујорк. Шарлот (Кристин Дејвис) е среќна во бракот со Хери, и со посвоената кинеска ќерка, Лили.

Плановите за венчавката на Кери во таков случај Фаца добива искуство од двоумење. После нејзината караница со Стив на вечерата пред венчавката, Миранда му вели на Фаца дека тој и Кери се луди што ќе се венчаат. На денот на церемонијата, тој одлучува дека не може да помине низ тоа, и иако тој го менува своето срце и ќе се врати на место, Кери е веќе понижена и измамена. Четирите жени го превземаат медениот месец кое беше резервирано во Мексико.

Кога се враќа во Њујорк, Кери вработува асистент, Луис (Џенифер Хадсон), за да и ги премести работите во нејзиниот стар стан и да ја управува нејзината фирма. После што се водржува на еден аргумент со Кери, Миранда се согласува да оди на советување со Стив, и нив двајцата на крајот можат да се подобрат. Саманта почнува да се обидува да го задржи нејзиниот дечко Смит, но на крајот таа дознава дека нивниот однос едноставно не работи. Тие раскинуваат и таа се сели назад во Њујорк. Шарлот е трудна и е воодушевена, иако за неколку месеци се грижи дека може да му се случи нешто на детето, како што нејзиниот живот изгледа премногу совршен.

На изненадување на средбата со Фаца, Шарлот жестоко му се нафрла поради измамата на Кери, но нејзе и пука водењакот, па така Фаца ја носи во болница и чека додека бебето Роус е родено, во надеж да ја види Кери. Хари и вели на Кери дека Фаца постојано и се јавувал, и дека и пишувал често но таа не му праќала одговор. Кери пребарува на пораките, пред реализацијата што Луис ставила забрана до неговиот емаил пред што Кери и кажа да ги прекине сите комуникации со него. Таа заклучува дека тој и праќал десетици писма копирани од книгата “Љубовни писма од Големите Луѓе”, која Кери му ја читаше неколку дена пред венчавката.

Еден час пред да стигнат новите станари, Кери оди во заедничкиот стан со Фаца за да си ги земе парот чевли каде што ги остави. Таа го пронаоѓа Фаца во ормарот, и веднаш оди во неговите прегратки. После конечно потрошениот час во својот апартман заедно, зборуваат и се извинуваат еден спрема друг. Фаца и предлага да се венчаат веднаш и едноставно како што тој сакал. Тие подоцна се венчаваат на едноставен начин во New York City Hall, после што следело локална вечера со пријателите. Филмот завршува со четирите жени околу масата во ресторанот каде што Саманта го слави 50от роденден, и во која наздравуваат за следните педесет.


Последната промена е направена од Bobi на Пон Јун 15, 2009 11:55 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:49 pm

Што знам, мене серијата ми беше подобра...
Ама и филмот беше доста интересен, и најважно ми го задржа вниманието!
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 2:13 pm

Мене еднакво добри ми беа и серијата и филмот, не сум од оние кои велат дека серијата е подобра, што знам, многу ми се допадна и со душа го чекам Секс и град 2 дел SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 722953
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 4:39 pm

Е фала богу стави некој филм што сум го гледал SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 24632 SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 24632 многу добар филм е ова, а мислев нема да ми биде интересен затоа што не ја следев серијата, но задоовлен сум од филмов и јас едвај го чекам вториот дел
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 10:25 pm

Serijata e super. Ne go imam gledano filmov ama sakam.
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 10:40 pm

Kate напиша:
Што знам, мене серијата ми беше подобра...
Ама и филмот беше доста интересен, и најважно ми го задржа вниманието!
Вратете се на почетокот Go down
coco-tdp-mdf
Член
Член
coco-tdp-mdf


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 177
Birthday : 1993-10-28
Age : 30
Location : Битола
Registration date : 2008-08-17

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeВто Jул 28, 2009 12:07 am

серијата беше одлична, а исто така и филмот...филмот е многу интересен, меѓутоа има делови кои потсетуваат на филмот ЖЕНИ...само овај филм и ангели и демони успеав да ги изгледам до крај, иако траат повеќе од 2 часа...
Вратете се на почетокот Go down
Michael Myers
Успешен Член
Успешен Член
Michael Myers


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 681
Birthday : 1993-08-19
Age : 30
Location : Skopje
Registration date : 2009-10-11

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeПет Дек 11, 2009 1:57 am

Добро фим4е. SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 433111
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeСре Јан 06, 2010 3:26 am

Конечно се решив денес, седнав и го изгледав филмов...

И не знам што да кажам. Очекував многу повеќе. SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 367812

И не недостига гламурот од серијата, не недостига одличната глума... Недостига добро сработена приказна! Во филмов имаше материјал за уште една цела сезона од серијата! И ќе излезеше подобро затоа што ќе беше подобро напишана и осмислена. Вака беа само нафрлени четири-пет приказни со по уште четири-пет потприказни и не им излегло како што треба!

Се разочарав. Безвезе. Камо за вториот дел Мајкл Патрик Кинг да има нешто поинтересно подготвено... И ако вториот дел заврши како четирите пијат маргарити на 80 години, ќе заборавам дека продолженијава некогаш постоеле.
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeСре Јан 06, 2010 1:04 pm

Чекај малку, ти СЕГА по две години го гледаш филмот премиерно?! SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 493672 Јас од тогаш навака го имам гледано минимум пет пати. И мене ми се допаѓа премногу. А за најавениот втор дел, лчекувам повеќе смеа, бидејки ќе одат за Мароко, а некаде прочитав дека таму некој шеик ќе сака да ја купи Саманта за незнам колку камили SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 996773
Вратете се на почетокот Go down
Adolfo
Успешен Член
Успешен Член
Adolfo


Female Број на мислења : 830
Registration date : 2008-08-14

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeСре Јан 06, 2010 3:31 pm

Jas go imam gledano oklu 3 pati,i sega pred nekolku dena go davaa na HBO,go gledav pak,top e,mnogu e raskosen i bogat.
Samo moram da kazam deka serijata poveke mi se dopaga,pointeresna e!
Sega si ja gledam na HBOcomedy sekoj den vo 20c.po neznam koj pat i pak uzivam i pak mi e interesno kako prviot pat,sekogas mozes nesto novo da naucis,i mnogu e sveza a e od 1998god.
I onie koi mislat deka vo nea se raboti samo za sex,mngu gresat,ima mnogu podlaboka poraka i vo filmot i vo serijata vo koja sekoja epizoda e zivotna pouka!
No nekoj ja gleda povrsno,samo za sexot-za zal...
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeСре Јан 06, 2010 4:55 pm

LucasScott напиша:
Чекај малку, ти СЕГА по две години го гледаш филмот премиерно?! SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 493672 Јас од тогаш навака го имам гледано минимум пет пати. И мене ми се допаѓа премногу. А за најавениот втор дел, лчекувам повеќе смеа, бидејки ќе одат за Мароко, а некаде прочитав дека таму некој шеик ќе сака да ја купи Саманта за незнам колку камили SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 996773

Да... SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 24632 А го имав симнато уште откога излезе двд рипот. Ме одвраќаше должината, ме мрзеше да седнам.

Не знам, јас ќе повторам дека очекував многу подобар филм. Не ми беше крајно лош, сепак ја обожавав серијата и тоа е невозможно, ама кога ќе ги споредам, очекував нешто подобро. Серијата сум ја гледал многу пати и, според мене, филмов не беше доследен. На моменти се чувствував како да гледам епизода од серијата, ама преработена да изгледа „филмски“, што не е во ред; како приказниве претходно да биле смислени за епизоди и после сите претопени во еден двочасовен филм (и кусур). Токму и поради тоа мислам дека од приказниве што беа насобрани и исецкани во филмот можеле да направат уште една цела, нова, одлична сезона. Вака само ми изгледаше форсирано, како да мора да се направи некое продолжение и додале најпредвидливи приказни: Биг ја остава Кери (бај д веј, по две минути си рече: "What am I doing?" WTF was that?! SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 477131 ), Саманта одвај издржува да биде домаќинка (d'oh, по шест сезони и 100 легнати мажи - кој очекуваше дека ќе биде среќна? Но донекаде ја оправдувам приказната, зашто на моменти се враќаше на стариот лик - со оној голиот мачо тип, а.к.а машката Саманта... :) ), приказната на Миранда и Стив ми беше мноооогу лоша... Туку наеднаш се појавува Стив и кажува дека спиел со друга... SPARE ME! Свесен сум дека и целата серија беше таква и вакви приказни се неизбежни, но ефектот изненадување беше многу поприсутен.

Но секако, не сите аспекти беа лоши. Имаше многу интересни сцени - девојките во Мексико, Саманта беше како и секогаш легендарна, породувањето на Шарлот на крајот, Миранда и Кери имаа добри сцени...

И се надевам дека нема да ја вратат онаа црната со јужњачкиот акцент!! Бев под искушение да ги мотам нејзините сцени! SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 24632 Мразам патетични ликови.

П.С. Во вториот дел, според imdb, ќе глуми и Пенелопе Круз! SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 433111 Многу ме интересира да видам каков лик и` дале.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeСре Јан 06, 2010 5:24 pm

igorpp напиша:
И се надевам дека нема да ја вратат онаа црната со јужњачкиот акцент!! Бев под искушение да ги мотам нејзините сцени! SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 24632 Мразам патетични ликови.

Не ти се допаѓа Џенифер Хадсон? Јас ја обожавав и овде и во „Девојките од соништата“ (Dreamgirls) SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 722953 . И мислам дека нема да глуми во вториот дел.

Во вториот дел ќе глуми ако не се лажам Мајли Сајрус, како и Мистерот на Хрватска кој ќе биде новиот дечко на Саманта.

Трејлерот е неверојатен SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 606675
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeСре Јан 06, 2010 9:08 pm

И мене ми беше страшна Џенифер Хадсон, но ја проголтав некако бидејки и онака е само спореден лик. Мене лично многу ми пречи и ликот на Ѕверката, ама го „јадам„ ради одличните девојки, кој и се суштината на серијата/филмот.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeСре Јан 06, 2010 9:45 pm

Јас па подобар филм од овој(од ваков жанр) немам гледано.Од кога искочи го гледав милион пати а мајка ми секој божји ден ме ДАВИ со серијата.Тука даваат маратонски по 7-8 епизоди дневно(обично вечерни часови) и не може ништо друго да се гледа на тв кога ја има серијава...Забегана работа SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 353532
Мене па баш убаво обработена приказна ми беше,со детаљи,со одлична реална глума,а не ко некои други серии,експозиција,заплет и расплет и толку нема други чинови,ова баш убаво обработено,да ти задржи внимание.Мене фантастичен ми беше филмот,мислам дека се препородив(такво чуство имав SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 996773 ) од коа го изгледав
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitimeПет Јан 08, 2010 3:41 am

По 6.ти пат денеска го гледав филмот SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 996773

Дефинитивно најсмешни сцени ми беа со на Шарлот девојчето кога спомнаа секс пред неа и кога се јави на телефонот Фаца и ова рече: СЕКС и Саманта кога рече дали детето е нејзино SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 24632 SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 942774 Со Шарлот најмногу цепки имаше, па кога и пукна водењакот баш кога сакаше да го уништи Фаца SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 586438

Сцената кога Кери дознава дека Фаца не сака да се ожени со неа, и кога му го фрла цвеќето во фацата никогаш нема да ја заборавам SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 836422 SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 165556
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008   SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
SEX AND THE CITY: THE MOVIE | 2008
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» SEX AND THE CITY 2 | 2010
» SEX AND THE CITY, HBO|1998-2004
» CIDADE DE DEUS (City of God) | 2002
» SCARY MOVIE 4
» TOM AND JERRY: The Movie | 1992

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Филм :: Комедија-
Отиди до: