Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeЖељко Јоксимовиќ Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Жељко Јоксимовиќ

Go down 
+4
gaby
Chris
solange
Beauty
8 posters
АвторПорака
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeПон Фед 09, 2009 1:45 am

Жељко Јоксимовиќ 7b4f7aea71250a43fb8c8cedf7

Жељко Јоксимовиќ (роден 20 април 1972, Белград) е познат српски пејач.
На изборот Евровизиј 2004 која се одржи во Истанбул, Турција, Жељко ја претставуваше Србија и Црна Гора со песната "Lane moje" и го освои второто место после украинската пејачка Руслана.
Во 2005 год, Јоксимовиќ ја компонираше песната "Jutro" која ја изведуваше Јелена Томашевиќ. Песната победи на Беовизија, српското полуфинале за национален избор за претставник на Песна на Евровизија, но во финалето го освои второто место после што сите чланови од жирито од Црна Гора не доби ниту еден бод.
Во 2006 год, Жељко ја компонираше музиката за песната "Lejla" со која Хари Мата Хари ја претставуваше Босна и Херцеговина на изборот за Песна на Евровизија во Атина и го освои одличното 3 место.
Оваа година, Жељко заедно со Јована Јанковиќ ја водеа манифестацијата Евровизија 2008 која се одржи во мај 2008 во Белград. Воедно Жељко е и автор на песната "Oro" со која Јелена Томашевиќ ја претставуваше Србија на минатата Евровизија.
Жељко зад себе има многу хитови како Девојка, Дрска жено плава, Тело вретено, Има нешто во тоа што не ме сакаш, Супермен (со Дино Мерлин), Петак на суботу
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeПон Фед 09, 2009 4:03 pm

Жељко Јоксимовиќ 195609
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeПон Фед 09, 2009 7:01 pm

Еден од малкуте Балкански ѕвезди кој ги почитувам! А тоа е така затоа што го нема она селското во него, а има и супер песни Жељко Јоксимовиќ 606675
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeВто Фед 10, 2009 3:34 pm

Не го почќитувам иако има одлични песни, и е одличен текстописец
А мислам дека е страшно арогантно и љубоморно створење
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeВто Фед 10, 2009 3:40 pm

Mene mi e bas kako seljak Жељко Јоксимовиќ 195609
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeВто Фед 10, 2009 4:34 pm

Како личност не го знам каков е, и затоа нема да го коментирам од тој поглед!
Ама како музичар е легенда! Има направено преубави песни, кои дефинтивно ќе останат евергрини! И мислам дека он повеќе од Марија заслужуваше да победи на Евровизија!
Вратете се на почетокот Go down
gaby
Успешен Член
Успешен Член
gaby


Female Број на мислења : 861
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-30

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeВто Фед 10, 2009 4:51 pm

Jas go pocituvam bidejki ima oset za dobra muzika.Dodeka nie makedoncive so godini lutavme barajki formula za dobra pesna na Evrovizija toj znaese kakva muzika saka Evropa i se sto napravi bese uspesno.
Вратете се на почетокот Go down
dijanape
Топ постер
Топ постер
dijanape


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
Registration date : 2008-12-21

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeСре Фед 11, 2009 3:01 am

Стварно има добра музика и добри песни пишува но премногу е арогантен, славата го има во глава удрено.
Вратете се на почетокот Go down
loca por espana
Нов Член
Нов Член
loca por espana


Female Број на мислења : 46
Location : skopje
Registration date : 2009-03-21

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeСаб Мар 21, 2009 4:55 pm

ma samo moze taka izgleda....mene ne mi deluva takov...bar kolku sto mozev jas da zabelezam...inaku e odlicen tekstopisec,i kompozitor i ima ubavi pesni....
Вратете се на почетокот Go down
STAR
Член
Член
STAR


Број на мислења : 243
Registration date : 2009-08-13

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeСаб Aвг 15, 2009 11:46 pm

Одличен пејач.Песните му се хит.Прекрасна изведба имаше на Евровизија 2004.Требаше да победи.
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitimeНед Јун 27, 2010 2:10 am

Уште од кога се појави го слушам. На концерти/настапи во Прилеп кога и да е присутна сум (макар што иди многу ретко). Она што го признавам кај него е тоа што вади албум на неколку години и апсолутно сите песни се хит, не како некои други кои вадат и повеќе албуми годишно, а немаат квалитетна песна.
Од последниот албум посебно ги сакам песните Zena za sva vremena, Ljubavi и последниве денови најслушана ми е Libero - премоќна балада
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Жељко Јоксимовиќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Жељко Јоксимовиќ   Жељко Јоксимовиќ I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Жељко Јоксимовиќ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Музика :: Балканска-
Отиди до: