Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeВизуелен идентитет на нашите телевизии Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Визуелен идентитет на нашите телевизии

Go down 
+7
marko.t1990
solange
Beauty
Игор
Chris
Losteech
Burrows
11 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 2:34 pm

Визуелениот идентитет за една телевизија претставува доста важна работа.
Шпиците, џингловите, сценографиите на емисиите...
Колку и да е интересна некоја емисија, барем мене не би привлекла да ја гледам ако не изгледа барем солидно за наши услови (типични примери за негледливост се МТВ и Телма).
Потипичен пример, одите во продавница, сакате да купите чоколадо, и гледате две различни на полицата, од кои едното чоколадо е во многу убава обвивка, а другото во многу грда, не знаејќи дека во грдата обвивка се крие многу подобро чоколадо. Тогаш, кое би го купиле? :)
Значи, во оваа тема ќе може да се поставуваат screenshot-ови, видеа, whatever од визуелните изгледи на нашите телевизии (пред се официјалните шпици на телевизиите, најавите за емисии/серии/филмови, шпици за епп, најави на програма, шпици за вести и студија од истите, разни сценографии од емисиите...)

Започнуваме со Скај Нет. За мене едни од најдобрите во Македонија.
https://www.youtube.com/v/8vMqLyLSKhk
https://www.youtube.com/v/L56mqRXcodM
https://www.youtube.com/v/8qtK8d2ar0w


Последната промена е направена од maestro на Пон Јун 08, 2009 2:21 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 2:38 pm

That's my cousin :)
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 2:42 pm

Losteech напиша:
That's my cousin :)

Да, го имаш кажано тоа на темата за Канал 5 мислам. :)
Алал да му е. Сите шпици сочинуваат една целина и се пријатни за гледање.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 5:33 pm

Морам да се пофалам дека научив да правам исти такви Визуелен идентитет на нашите телевизии 462314 бидејки тоа студирам на факс прва година сум, па си ги земав како пример да направам нешто такво и успеав Визуелен идентитет на нашите телевизии 263671
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 8:26 pm

Форшпаните на Скај Нет се добри, иако ме потсеќаат на оние од Фокс Лајф. На Скај Нет плус сега имаат воведено малку поразлични и се доста интересни. Од поновиве телевизии, Наша ТВ многу ми се допаѓаат. Таа телевизија ми остава впечаток на многу динамична телевизија, што за мене е навистина позитивно и се надевам дека ќе одат напред. А2 исто се интересни со оние slow motion кршења и прелевања на бои (теве, радио, радио... планета теве радио... :))

Најлоши форшпани и реклами има МТВ. Не ми се верува - во најблага смисла на зборот - дека нашата национална телевизија има олку аматерски кадар. Јас, што познавам само Адоб Премиер од монтажа, би направил троа подобра анимација... Едно време кружеа гласини дека ќе се правела тотална реформа на телевизијата... јас уште со душа го чекам тоа, да се даде малце достоинство на јавниот сервис кој веќе со години умира, тоне. Ужасна и срамна ситуација.

А1 има добри форшпани, но мислам дека би можеле малку да се подноват што се однесува на софтвери за монтажа. Не знам дали само јас приметувам, но речиси се` што оди на нивната програма од форшпани, реклами и шпици е правено по ист шаблон, со иста програма. Така што, им треба малку освежување.

Телма - на телевизијава и` треба доста ремонт. Како прво, малку програмата треба да ја живнат, но темава не е место за таква дискусија. :) Што се однесува до форшпаните - исто. Refresh & Restart urgently needed. :P

МТМ, АБ - немам коментар. Канал 5 - за нијанса подобри од претходниве две, ама Канал 5 плус... АУЧ!
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 8:55 pm

^^И јас сум го приметил тоа за А1. :)

Според мене, вака како гледач ми се чини дека А2 има најдобри шпици. Делуваат најсветски во споредба со останатите телевизии.

Алфа е на второ место. Иако се преземени/украдени/откупени (претпоставувам откупени, бидејќи не се разликуваат од оригиналите) од РТЛ Хрватската, сосема се добри. Како што знам, визуелниот идентитет Aqua кој го користи и Алфа има добиено некоја висока награда. Не треба да кажувам дека како телевизија поседуваат најдобра сценографија за емисиите.

МТВ... ОК им се шпиците кои во 2007-ма им ги изработи FX3X продукција (номинирана беше за ЕМИ), но тие како по обичај ги измешале со некои експерименти од сопствена продукција и крајниот резултат е ужасен.

Канал 5... како што и кажав вчера, аман веќе од нивното менување на секоја втора недела. Баш прочитав сега брзо интервју (постаро) со нивниот графички дизајнер, кој вика дека има огромна слобода во изработката. Сепак, тоа не треба да значи дека мора да ги менува сите шпици на толку брзо време. :) Патем, тој вика дека се гордее на шпицата на Канал 5 за Вести... мојот коментар: Визуелен идентитет на нашите телевизии 195609

Сител се поправија. ЕПП шпиците се конечно пријатни за гледање, уште да ги сменат тие за најави на програмите нивни и ќе биде ОК.

Телма... АУУУ! Она што го користат за најави на филмови е К-А-Т-А-С-Т-Р-О-Ф-А!

И Алсат се добри. Доста солидни.
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 9:38 pm

Да, да, ја заборавив Алфа, која во тоа поле ја сметам за најдобрата кај нас. Фе-но-ме-нал-но! И сител не ги прокоментирав - во право си, добар прогрес со форшпаните за реклами, само уште да ги направат подобри најавите за филмови/серии.
Алсат - има место за подобрување.

П.С. Само што ја видов најавата за Weeds на канал 5. Па ова, за разлика од претходните, е сосема солидна форма на најава и се надевам дека ќе ја задржат. Ми се допаѓа што го ставиле оригиналното лого.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 9:45 pm

Мене ми се допаѓаат новите шпици и форшпани на канал 5, а иначе најлошо нешто досега било ако се сеќавате пред 15тина години - најавите на А1 Визуелен идентитет на нашите телевизии 24632
Некои букви шарени, рачно напишани кажуваа дека ќе има серија или филм или квиз, нешто исто со гројзе беше, колку беше смешно и глупаво Визуелен идентитет на нашите телевизии 462314
Од сегашните најави, новите на канал 5 најмногу ми се допаѓаат
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 9:49 pm

Мене кај А1 ме нервира најмногу што пуштаат официјална музика од серијата во позадина, додека во сцената која што се прикажува оди некоја друга. Мислам дека ова може лесно да се реши во Премиер, само што ги мрзи.

А, и да не почнам да зборувам за трејлерите кои ги прават нашите телевизии. Некако сите изгледаат аматерски, ако некој има доволно слободно време може како ништо да изработи подобри! Зборувам од лично искуство бидејќи и јас се занимавав зимава, правев некои трејлерчиња за Изгубени кои беа многу подобро прифатени од публиката на блогот за разлика од трејлерите/промоата на А1 кои откриваа премногу...и некако немаа смисла (сцени до сцени испозалепени колку да се каже дека е трејлер!). Исто е и со другите телевизии, сите имаат проблем да направат добар трејлер. Или барем јас така мислам.

За форшпаните, според мене, најдобри се на А1, Скај Нет, А2, Наша ТВ и Сител...
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Мај 24, 2009 10:31 pm

Визуелен идентитет на нашите телевизии St1
Најавите на Сител не ми се допаѓаат (вакво нешто за минутка се прави во Power Point). Визуелен идентитет на нашите телевизии 353532
Би требало да направат нешто во стилот на ЕПП шпиците, па и најавите да би се менувале во секое годишно време.

http://division.com.mk/
Тука имате доста screenshot-ови од стари шпици по нашите телевизии, особено за Канал 5 и бившата ТВ 4 (во менито одберете TV solutions и телевизијата која сакате да ја видите)

Многу е парадоксално што пред 8 години Канал 5 изгледала подобро визуелно отколку денес. Визуелен идентитет на нашите телевизии 367812

--------------------
МТВ Дневник 2002
Визуелен идентитет на нашите телевизии Mtv

МТВ Дневник 2007
Визуелен идентитет на нашите телевизии Mtv3ar9

ЦЦЦ... срамота...
Како може национален сервис да спадне на лошо ниво, а би требало да биде обратно.
Не дека шпицава од 2007-ма е лоша, но едноставно, шпицата од 2002-ра е светлосни години напред (ќе се тешиме и барем што 2003-2007 шпиците беа под секакво ниво!).
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeВто Мај 26, 2009 3:15 am

Абе катастрофа невидена
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeПет Мај 29, 2009 1:46 am

Би го прокоментирал малце дизајнот на вестите на нашите телевзиии.

А1 - дизајнот го менуваат на 4-5 години, но во 2000-та година она што го направија е за секаква пофалба, тоа беше некој вид преродба за нашите телевизии. :) Дизајнот од 2005-та, па навака е ОК, само студиото е некако полошо од претходното.

Алфа - најдобри шпици, графици, табели, солидно студио... Бизнис вестите не треба ни да се коментираат, најдобри од визуелен аспект.

Канал 5 - студиото можеби најдобро за наши услови, но сепак малку конфузно. Останатиот визуелен дел, од најавна па до одјавна шпица - к-а-т-а-с-т-р-о-ф-а.

Сител - како што кажав повеќе пати, новото студио е подобро од старата шупа, но не требало баш да ги копираат ХРТ, можеле и сами да си направат нешто. Што се однесува до останатиот визуелен дел, конечно да ги вбројам во топ 3 (заедно со Алфа и А1), а за пофалба е што по 10000 години ги исфрлија старата Временска прогноза и стариот телоп за спортски табели. Визуелен идентитет на нашите телевизии 353532

Алсат М - пријатно студио за гледање, добри шпици... Тука некаде се со Сител.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeПет Мај 29, 2009 2:05 am

Мене А1 ми се најдобри, кога го направија ова што го имаат моментално јас им ја побарав музиката што оди на вестите, тотално се ми се допадна тогаш кога излезе, сега веќе дали дека помина време некако ми избледе и досадна ми стана
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Јун 07, 2009 6:13 pm

Ајде малку ретро. Визуелен идентитет на нашите телевизии 736967

Сител најава на програма 2003
Визуелен идентитет на нашите телевизии 14805545

Сител Дневник шпица 2003
Визуелен идентитет на нашите телевизии 37268072

Сител Дневник Студио 2003
Визуелен идентитет на нашите телевизии 44039234

Сител Маркетинг шпица (зимска) од '90ти па до пред некоја година
Визуелен идентитет на нашите телевизии 57833423

Преземено од Специјалниот Новогодишен Дневник 2003 на You Tube каналот на Сител.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Јун 07, 2009 7:27 pm

хахаха само што сакав да кажам кај ги ископа ама си пишал Визуелен идентитет на нашите телевизии 24632 со ова што е со мразулциве и другите 3 од таа категорија на годишни времиња го отупеа, исто и муиката која идеше со нив Визуелен идентитет на нашите телевизии 195609
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Јун 07, 2009 7:47 pm

Еј, ги памтам! :) Постирај ако имаш од други телевизии.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Јун 07, 2009 10:20 pm

Еве уште нешто ептен старо, додуша минијатурно. =]

Визуелен идентитет на нашите телевизии Telma
1. Најстарата шпица за Вести на Телма (1998-2002)
2. Политички магазин 20/20
3. Пакет за сабота, долгометражна саботна емисија
4. Twisted City, се емитува и ден денес
5. Соѕвездија, културен магазин
6. Планета 7, претпоставувам денес заменет со Филмополис
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Јун 07, 2009 10:22 pm

Не се сеќавам на ни едно од нив
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Јун 07, 2009 10:24 pm

Богами ни јас, можеби на Вестите само малку. Визуелен идентитет на нашите телевизии 353532
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeНед Јун 07, 2009 11:38 pm

Ни ја Визуелен идентитет на нашите телевизии 24632
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeПон Јун 15, 2009 5:22 pm

Визуелен идентитет на нашите телевизии 26644363
Студиото за Вести/Дневник на Сител (од април 2009)
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeПон Јун 15, 2009 5:25 pm

Ова е сега засега најдобро студио за вести кај нас, бар јас така мислам, еве баш гледам и по сликите кои ги вадев за спикерите нивните најдобро изгледаат
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeПон Јун 15, 2009 5:29 pm

Убаво е, но идејата ја преземале од ХРТ.
Мене лично повеќе ми се допаѓа тоа на Алфа.
Сега ќе поставам screenshots и од други студија.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeПон Јун 15, 2009 5:32 pm

На А1 е најружичасто, најпросто со тоа главите на црната и плавата во преден план што се.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitimeПон Јун 15, 2009 5:42 pm

Визуелен идентитет на нашите телевизии Mtv1
МТВ 1 - со оглед на тоа колку е лоша како јавна ТВ, студиово е научна фантастика за нивни услови.

Визуелен идентитет на нашите телевизии 69955820
А1 - засега водат како ТВ со најлошо студио, претходното им беше многу подобро, дури и денес би било подобро отколку ова.

Визуелен идентитет на нашите телевизии 28535133
Канал 5 - добро, но веќе здосадува. ЛЦД-ата почнаа да се расипуваат. :|

Визуелен идентитет на нашите телевизии Telma
Телма - и за нив важи истото, претходното студио беше многу подобро, а ова го направиле многу помало од старото.

Визуелен идентитет на нашите телевизии Alsat
Алсат М - одлично, заедно со Алфа и Сител имаат најдобро студио за вести кај нас!

Визуелен идентитет на нашите телевизии Sitel
Сител (старо) - еден збор: катастрофа. Визуелен идентитет на нашите телевизии 195609
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Визуелен идентитет на нашите телевизии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Визуелен идентитет на нашите телевизии   Визуелен идентитет на нашите телевизии I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Визуелен идентитет на нашите телевизии
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Телевизија :: Македонски Телевизии-
Отиди до: