Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeМи треба помош за... - Page 2 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Ми треба помош за...

Go down 
+9
ruzica
Maxime
Posh Girl
Ana-Marija
Losteech
iva_macedonia
Chris
Blair Waldroft
Missy
13 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
iva_macedonia
Топ постер
Топ постер
iva_macedonia


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1193
Birthday : 1994-07-26
Age : 29
Location : Пробиштип
Registration date : 2009-03-11

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПон Ное 02, 2009 9:14 pm

Еј а ова евангелие според Јован е уствари Слово според Јован нели?
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeЧет Ное 05, 2009 1:09 am

Има ли некој тука што се разбира од француски?

Конкретен ќе бидам: имам проблем со DONC и ALORS - која е проклетата разлика помеѓу овие два збора!? Дали donc можеби се користи во позитивна смисла, a alors во негативна???

Знае ли некој????? Ми треба помош за... - Page 2 367412
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeЧет Ное 05, 2009 1:48 am

Donc значи според тоа значи коа раскажуваш нешто користиш donc а alors е(нз као буквално да го преведам) коа започнуваш нешто и викаш alors....или пак кога нешто кажуваш и кога почнуваш друго викаш alors...
Не знам дали ме сфати? Ми треба помош за... - Page 2 996773
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПет Ное 06, 2009 1:53 am

Сфатив и се снајдов за тестот! Ми треба помош за... - Page 2 433111 Фала многу. :)
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПет Ное 06, 2009 2:39 am

Нема проблем али баш и денес ја прашував професорката и ми кажа дека и двете се употребуваат за исто али како што ти објаснив алор за што е и било кој да го употребиш не може да згрешиш
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПет Ное 06, 2009 8:36 pm

iva_macedonia напиша:
Еј а ова евангелие според Јован е уствари Слово според Јован нели?
Па вајда,ако е за прва година тоа е 
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПет Дек 04, 2009 6:14 pm

Dali nekoj moze da mi dade link na net kade sto moze da se najde analiza na deloto na Zivko Cingo "Srebrenite Snegovi"?
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПет Дек 04, 2009 8:24 pm

Провери на некоја од овие страници можи ќе најдеш нешто беа по други форуми предложени

http://www.portalalfa.com/lektire/lektire_index6.htm


http://www.sparknotes.com/lit/index_a.html

http://www.lektire.org/

http://www.lektire.net/

Или пробај на англиски или на друг јазик ако знаеш некој да побараш. Ако сакаш пиши го насловот на англиски како е ( не е silver snows ) па ќе побарам и други работи
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПет Дек 04, 2009 9:35 pm

Thanks Missy Ми треба помош за... - Page 2 327923
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПон Јан 11, 2010 12:14 pm

Луѓе, да се умешам и јас во темава. Ми треба помош за... - Page 2 871427 Вака ако ви треба помош околу лектири кажете. Постојат неколку страни кои ги користам и лектирите на нив се обработени. Но страната е на англиски но бидејќи немам никаков проблем со англискиот ја служам како да е на македонски. Што значи ако знаете англиски ќе ви давам линкови. А ако ви треба помош во пишуавње на леткрите на македонски се разбира слободно и тоа кажете лично ќе ви помогнам. Ми треба помош за... - Page 2 353532
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeПон Јан 11, 2010 3:51 pm

Мене ми треба..Шагринска кожа..ај постави линк ако ја има некад обработено,....xDСе разбирам добро со англискиот..нема да имам проблем..xD
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeНед Јан 24, 2010 10:47 pm

Blair Waldroft напиша:
Мене ми треба..Шагринска кожа..ај постави линк ако ја има некад обработено,....xDСе разбирам добро со англискиот..нема да имам проблем..xD

Еј сори сеа тек гледам дека си ми пишала вака ако не ти одговорам пиши ми ПП така најуабво инаку ако се уште ти треба. Ете ти една на нашата Википедија, јас го правев одамна и МНОГУ време посветив на него. На англиската е идентично, на час во прва го зборев тоа ама од англиската тогаш и наставникот се воодушеви а ја немав цела прочитано, така што ова би ти помогнало.

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%B6%D0%B0
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeВто Мар 16, 2010 10:43 am

Фала...а инаку може некој да ми објасни како се вметнува форумули(множење,делење)во Excel....Воопшто не ми е јасно...xD Ми треба помош за... - Page 2 650339
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeВто Мар 16, 2010 1:23 pm

Има повеќе начини за во Excel. За секоја формула што ја пишуваш прво ставаш еднакво во ќелијата, а после можи рачно да се запиши нешто како
„=34*94/74“. Без наводници ова
Или пак ако треба од некоја ќелија исто еднакво со маусот на ќелијата од која го преземаш бројот после од тастатура знак па наредна ќелија и сл. За ова мора да внимаваш на операциите и да одделуваш со загради ако има повеќе операции во задачата или ако сметаш дропка и слично.
Еве пример формули пошто и јас вежбам моментално
=B2*A2
=D2*$B$13^A2*$B$14^F2
ова како доларче што е се поставува на F4 за некој број а фиксираш за сите пресметки што ти е ист во колоната, а со ^ се означува на степен
Исто така има подмени Function во менито Insert можи и таму да ја бараш операцијата што ти треба и после да си внесиш на кои бројки/ќелии да се пресметува
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeСре Мар 17, 2010 9:51 am

Фала...баш на време ме извести...имам оценување за ова Ми треба помош за... - Page 2 724729
Вратете се на почетокот Go down
ruzica
Нов Член
Нов Член
ruzica


Број на мислења : 1
Registration date : 2010-04-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeСре Апр 07, 2010 9:07 pm

Aj vi se molam ako nekoj moze da mi preraskaze kratka sodrzina od Srebrenite snegovi za lektira mi e a nemozam da ja sfatam!
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeЧет Апр 08, 2010 1:25 am

Имаш на претходната страна линкови можеби ќе најдиш нешто повеќе на нив...
Жал ми е не се сеќавам на книгата за да ти помогнам повеќе
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 12:28 am

Божествена комедија-Данте Алигери
Поезија-Петрарка
Дон Кихот-Сервантес
Хемлет-Шекспир
Сон на летната ноќ-Шекспир
Сид-Пјер Карнеј?????
Нешто од ова некаде?
Вратете се на почетокот Go down
G.Sparks
Член
Член
G.Sparks


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 221
Birthday : 1992-05-17
Age : 32
Registration date : 2010-03-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 4:48 am

Blair Waldroft напиша:
Божествена комедија-Данте Алигери
Поезија-Петрарка
Дон Кихот-Сервантес
Хемлет-Шекспир
Сон на летната ноќ-Шекспир
Сид-Пјер Карнеј?????
Нешто од ова некаде?

За овие најди си од негде прирачник за матуранти по македонски, преубаво се разработени...
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 11:15 am

G.Sparks напиша:
Blair Waldroft напиша:
Божествена комедија-Данте Алигери
Поезија-Петрарка
Дон Кихот-Сервантес
Хемлет-Шекспир
Сон на летната ноќ-Шекспир
Сид-Пјер Карнеј?????
Нешто од ова некаде?

За овие најди си од негде прирачник за матуранти по македонски, преубаво се разработени...
Фала на помош,ќе пробам да најдам...Мора барем 3-4 дела да прочитам... Ми треба помош за... - Page 2 353532
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 12:31 pm

И книгите да ги земиш од библиотека и да ги читаш не се големи. По некои 100тина страни колку што се сеќавам. Плус голем дел се пишувани во стих. А припрачникот исто така ти е добра идеја и побарај на претходните страни во линковите таму сигурно ги има обработено
Вратете се на почетокот Go down
G.Sparks
Член
Член
G.Sparks


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 221
Birthday : 1992-05-17
Age : 32
Registration date : 2010-03-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 7:44 pm

Без прирачник или учебник тешко дека ќе ја разбериш Пеколот... Значи јас ја читав и буквално се изгубив. Кога ќе прочиташ првин друга литература каде е разработена, после е многу полесно. А Хамлет навистина вреди да ја прочиташ, одлична е, а во прирачникот е преубаво разработена.
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeНед Aвг 22, 2010 8:59 pm

G.Sparks напиша:
Без прирачник или учебник тешко дека ќе ја разбериш Пеколот... Значи јас ја читав и буквално се изгубив. Кога ќе прочиташ првин друга литература каде е разработена, после е многу полесно. А Хамлет навистина вреди да ја прочиташ, одлична е, а во прирачникот е преубаво разработена.

Да, да, да! Хамлер обавезно да ја прочитате. Инаку ако му треба на некој помош околу пеколот кажете, многу детално ја обработував...
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeСре Aвг 25, 2010 1:11 pm

Missy напиша:
И книгите да ги земиш од библиотека и да ги читаш не се големи. По некои 100тина страни колку што се сеќавам. Плус голем дел се пишувани во стих. А припрачникот исто така ти е добра идеја и побарај на претходните страни во линковите таму сигурно ги има обработено
Не е тоа проблем.Јас обожавам да читам,и секако кога ќе им дојде време јас ќе ги прочитам делата од почеток до крај.Но сега немам доволно време,единствено што прочитав се некои дела на Пауло Коелјо,а има уште малку до училиште.Како да објаснам-На професорката сум и една од поомилените ученички,и јас неа ја обожавам како професорка.На крајот на годината добив многу пофалби од неа,и знам дека сега ќе праша кој што прочитал-а јас не сакам ни малку да разочарам.Божествена комедија ја чекам со срце,но моментално барам по др.линкови за нешто поскратено Ми треба помош за... - Page 2 996773
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitimeСре Aвг 25, 2010 2:08 pm

Види ги линковите на претходната страна. Има за сите книги и тема и идеја и содржина, ликови симниси од таму за книгите и ќе знаеш доволно информации. На српски е тоа не не верувам да ти биди проблем
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Ми треба помош за... - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба помош за...   Ми треба помош за... - Page 2 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Ми треба помош за...
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општи теми од животот :: Литература и Драма-
Отиди до: