Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeКои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона

Go down 
+3
Chris
Bobi
Losteech
7 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeПон Окт 12, 2009 7:31 pm

Од каде да знаете дали Вашето омилено шоу ќе биде откажано?

Сега, кога сме во ерата на интернетот, и оваа информација ни е на оддалеченост од само еден клик! Американските телевизии како успешна серија ја сметаат онаа која има барем 2.5 рејтинг во таргет групата од 18 до 49 години. Меѓутоа, очекувањата на една телевизија отскокнуваат од една серија до друга, како и од еден термин во друг.

Очекувањата се многу помали, на пример, во петок и сабота, отколку во останатиот дел од неделата.

Без да должам многу, еве ги резултатите од сериите на ABC. (до кои е дојдено со посебни испитувања направени од СТРУЧНИ лица, а не од мене!!!)

Легенда:

  • Најверојатно ќе биде откажана до мај 2010

  • Во опасност да биде откажана до мај 2010

  • Најверојатно ќе биде обновена до мај 2010
ProgramRenew/ Cancel Index
Ugly Betty (S), (F), (P)0.41
Better Off Ted0.50
Hank0.54*
Eastwick0.60
the forgotten0.62
The Middle Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Icon_mrgreen 0.71
Scrubs (P) Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Icon_mrgreen 0.72
Castle (P) Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Icon_mrgreen 0.77
FlashForward (P) Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Icon_redface 0.92
Cougar Town (P)1.01
Brothers & Sisters (S), (P)1.06
Private Practice (P)1.14
Modern Family1.15
V1.27
Desperate Housewives (P)1.58
Grey’s Anatomy (P)1.70
Извор: TVByTheNumbers

(F) - серијата се прикажува во петок
(S) - серијата набрзо може да биде пуштена во синдикација (веќе се снимени од 66 до 88 епизоди)
(T) - шоуа кои не се во продукција само на една телевизија и поради тоа можат да бидат повеќе толерирани - бидејќи помалку чинат
(p) - термин во кој се очекуваат подобри рејтинзи

Слободно коментирајте на оваа тема. Дали сте шокирани за опасноста која го демне Вашето омилено шоу на оваа телевизија?!

П.С. Информациите на овој пост ќе бидат постојано обновувани. Сега-засега овие бројки важат до неделата која заврши на 13 декември.


Последната промена е направена од Losteech на Сре Дек 16, 2009 11:10 pm. Мислењето е променето 4 пати.
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeПон Окт 12, 2009 7:39 pm

Од овие најмногу ми е жал за Иствик да не ја откажат, а имам големо чувство дека ќе биде така, или ќе помине со две сезони па подоцна ќе ја откажат (како Pushing Daisies). Flash Forward и двата ситкоми Cougar Town и Modern Family сосема заслужено мораат да добијат нови сезони. Но мислам редно е да им се стави крај на сериите кои веќе немаат добра приказна пр. Grey's Anatomy, а можеби и Brothers and Sisters ќе го добие својот крај.

Очајните Домаќинки нема да завршат, затоа што им се планирани уште многу сезони и покрај тоа што имаат не баш задоволувачки рејтинг :)
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeПон Окт 12, 2009 8:22 pm

NateArchibald напиша:
Од овие најмногу ми е жал за Иствик да не ја откажат, а имам големо чувство дека ќе биде така, или ќе помине со две сезони па подоцна ќе ја откажат (како Pushing Daisies). Flash Forward и двата ситкоми Cougar Town и Modern Family сосема заслужено мораат да добијат нови сезони. Но мислам редно е да им се стави крај на сериите кои веќе немаат добра приказна пр. Grey's Anatomy, а можеби и Brothers and Sisters ќе го добие својот крај.

Очајните Домаќинки нема да завршат, затоа што им се планирани уште многу сезони и покрај тоа што имаат не баш задоволувачки рејтинг :)
Cougar Town, Modern Family и The Middle (која на листава е во опасност) веќе се обновени за целосни сезони, што е добра основа понатаму за нова, а FlashForward ќе мора да почека малце, зашто ваков тип на серија тешко може да преживее со само 9 милиони гледачи и 3 рејтинг, како што беше случајот минатиов четврток...

ABC нема толку лесно да се откаже од своите пулени (Grey's Anatomy и Desperate Housewives), посебно не сега кога и двете серии се’ уште имаат над 12 милиони гледачи а дополнителен фактор им е и завршувањето на Изгубени, нешто поради кое се обидуваат да направат хитови од V и FlashForward (што досега, искрено, не им успева).

Јас искрено сум најмногу загрижен за FF зашто серијата по премиерата не мрдна од место, речиси и да не се случува ништо, освен оние твистови на крајот, и ваквата ситуација започнува да се одразува и на рејтинзите. Почнува да ме потсеќа се’ повеќе и повеќе на третата сезона на Херои која ја очекував со нетрпение и на крај ме разочара комплетно...

Претпоставувам ABC си се самите криви што шоуто го промовираа како „новата LOST“, бидејќи 90% од аудиториумот очекуваше нешто незаборавно...што досега не е случајот! Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 165556

П.С. Eastwick тешко ќе преживее сезонава...затоа и не ја симнувам се’ уште серијата, знам дека сум во опасност да се „изгорам“...


Последната промена е направена од Losteech на Пон Окт 12, 2009 9:06 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeПон Окт 12, 2009 8:55 pm

Па мене баш ми се допаѓа Eastwick не знам зашто вака Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 836475
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Окт 13, 2009 1:20 am

Официјално потврдено денеска:

THE MIDDLE и FLASH FORWARD добија целосни сезони Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 183692

Еве моментална листа:

FULL SEASON:
- Glee (FOX)
- The Good Wife (CBS)
- NCIS: Los Angeles (CBS)
- Modern Family (ABC)
- Cougar Town (ABC)
- The Middle (ABC)
- FlashForward (ABC)

CANCELED:
- The Beautiful Life: TBL (The CW)
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Окт 13, 2009 1:25 am

ИСТВИК има основа за повеќе сезони, но објективно серијата не е баш wow, не е многу издржана како содржина.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Окт 13, 2009 1:58 am

Мене ми е одлична, не се водам по нечиви пресметки, и не ми се одмилува поради тоа што ги гледам овие резултати Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 353532
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Окт 13, 2009 2:26 am

NateArchibald напиша:
Официјално потврдено денеска:

THE MIDDLE и FLASH FORWARD добија целосни сезони Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 183692
Одлична вест! Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 433111
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Окт 13, 2009 12:23 pm

Не сакам да ја откажат Castle, баш си ја засакав серијата. Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 165556 И за Eastwick ќе ми биде многу жал ако ја откажат. Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 165556
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Ное 10, 2009 11:31 am


„ИСТВИК“ не доби целосна сезона туку само 13 епизоди за првата сезона. Да се надеваме дека во мај ќе и‘ дадат светло за втора сезона.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Ное 10, 2009 2:53 pm

Иако пред некое време зборевте дека може ке биде откажана, јас се надевам дека ке добие втора сезона и ке стане хит серија затоа што навистина секоја епизода се повеќе изненадува, не е само фантастична серија со вештерки да речеш, се разработуваат и многу нормални теми од животот и затоа ја обожавам Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 433111
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Ное 10, 2009 3:04 pm

Боби е грешка, сега проверив, серијата е откажана, што значи 13 епизода ќе биде послдна без продолжување на втора сезона.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Ное 10, 2009 3:09 pm

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 165556 Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 165556 Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 468770 глупости...
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Ное 10, 2009 3:34 pm

Епа серијава воопшто не е за една сезона, за една сезона делува доста сиромашно.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Ное 10, 2009 6:08 pm

Па не може ваква тематика во една бедна сезона да се разработи
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeВто Ное 10, 2009 8:40 pm

Штета, а си мислев дека ќе ја гледам и одгодина Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 165556
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 10:46 pm


„EASTWICK“ во пропаст!

„Иствик“ дефинитивно е официјално откажана со вкупно 13 епизоди, но сепак се‘ уште не е ниту официјално потврдено дали ќе бидат доприкажани последните две епизоди. (10/11) еп. ќе бидат прикажани до 23 декември), но поради тоа што ABC смета дека серијата не е вредна за доприкажување до крај, како што беше пример и со серијата Dirty Sexy Money чии епизоди беа прикажани дури за време на летната пауза. Сепак ако не ги дочекаме и тогаш, последните епизоди од серијава ќе можеме да ги изгледаме дури откако ќе се појаве ДВД изданието.


Последната промена е направена од NateArchibald на Чет Дек 17, 2009 12:24 am. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 11:07 pm

Нешто вчера ко да прочитав некаде дека две нови епизоди на Eastwick ќе биле прикажани на 30-ти декември!?

Како и да е, ако тоа не се случи, идново лето сигурно ќе ги доприкажат до крај...слично како што направија со Dirty Sexy Money.
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 11:14 pm

Losteech напиша:
Нешто вчера ко да прочитав некаде дека две нови епизоди на Eastwick ќе биле прикажани на 30-ти декември!?

Па да де, така и реков 10/11та епизода ќе бидат емитувани (едната денеска 16.12) другата следната на 23 декември. А наредните две (12/13 се‘ уште не се знае нивната судбина).
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 11:34 pm

Стварно не ми е јасно зашто и се дешава ова на серијава
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Јан 13, 2010 6:18 pm



ABC им додели втори сезони на следниве серии:

„COUGAR TOWN“, „MODERN FAMILY“ и „THE MIDDLE“

исто така ABC го потврди пилотот на ситкомот со Метју Пери (Пријатели) кој ќе го носи името „Mr Sunshine“.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Јан 13, 2010 7:05 pm

А V и Flash Forward?
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Јан 13, 2010 7:20 pm

Beauty напиша:
А V и Flash Forward?

Чекај уште рано е. Овие беа сигурни дека ќе добијат. За V сум исто сигурен дека ќе видиме нова сезона, но FlashForward не е сигурно.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeСре Мај 05, 2010 2:39 am

Кога ќе се знае дали V и FlashForward ќе бидат обновени или укинати?
Со нетрпение чекам да дознаам за судбината на FlashForward. :S
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitimeПет Мај 14, 2010 11:38 am

V е обновена за втора сезона. :O
http://tvbythenumbers.com/2010/05/13/v-renewed-by-abc/51365

Плус уште едно разочарувачко инфо. Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона 569862
http://ausiellofiles.ew.com/2010/05/13/abc-cancels-romantically-challenged-scrubs-ted-flashforward/
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона   Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Кои серии најверојатно ќе бидат откажани до крајот на сезона
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Прајмтајм серии :: ABC-
Отиди до: