Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeОна што не го знаеш за... Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Она што не го знаеш за...

Go down 
+10
Игор
iva_macedonia
Damjan
solange
Posh Girl
angeli
Chris
Beauty
Bobi
LucasScott
14 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 2:22 pm

Од денеска на форумов започнуваме со нов циклус наречен "Она што не го знаеш за...", тема која ќе опфаќа факти поврзани за реализацијата на популарните мексикански теленовели, кои низ годините наназад, оставија белег во светот.
Како за почеток ќе започнам со Марисол, новела која сите ја сакавме и ја гледавме, една од првите теленовели на Телевиса прикажана кај нас.

* Марисол е приказна креирана од писателката Инес Родена, адаптирана од Марсија дел Рио, серијата се најде под продуцентската палка на Хуан Осорио.На почетокот на 1996 година, на местото на популарната Марија од квартот, започна Марисол, која го означи камбекот на Ерика Буенфил, која делеше љубовна романса пред малиот екран со помладиот колега Едуардо Сантамариана, на кој пак ова му беше прва главна улога во кариерата.Во останатите улоги се појавија Енрике Алврез Феликс (нека почива во мир), Клаудиа Ислас, Серхио Басањез, Пилар Монтенегро, Арон Ернан, Ирма Лозано и многу други.Теленовелата бележа толку голем успех, што беше одлучено да се реализира и втор дел, со нова артистичка постава, покрај главните протагонисти.
* Хуан Осорио имал претстава во шпицата, Ерика Буенфил да шета низ поле на отворено и да собира сончогледи, но неговиот план пропаднал бидејки фатило големо невреме и морале шпицата да ја снимаат на затворено, во студио.
* Насловната нумера Por amarte која ја испеа младиот Енрике Иглесиас, забележа огромен хит, како во Мексико, така и низ цела Јужна Америка.
* Логото на серијата беше Marisol,con amor todo florece...
* За време на снимањето, младата актерка Паулина Ласарено, која во серијата ја глумеше сестрата на Хосе Андрес, почина во трагична сообраќајна несреќа.
* Ерика Буенфил и Едуардо Сантамарина имаа кратка романса за време на снимањето на серијата...
* Кариерата на Клаудија Ислас (Софија) започна глумејки покрај Енрике Алварес Феликс (Леонардо), кој почина од срцев удар само една недела одкако неговиот лик го погребаа во серијата.
* Во 2002 година, бразилската куќа SBT реализираше римејк на Марисол, со истиот наслов, кој бележа голем хит во Бразил.
* За време на војната во Босна и Херцеговина, војниците правеа паузи за да ја гледаат Марисол која таму беше преведена како "Вероника"
* Благодарение на Марисол, Ерика Буенфил достигна светска слава, промотивно ги посети Америка и Европа, а во Чиле беше прогласена за идол на нацијата.
* Шерлин (Кони од Corazones al limite) ја глумеше малата Пиохито, посвоената ќерка на Марисол, која се облекуваше како момче.Шерлин тогаш имаше само девет години.
* Марисол е римејк на теленовелата Marcha Nupcial oд 1977 година, во која главна улога имаше Алма Муриел (Исабел од Маријана во ноќта)



Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 4:18 pm

Одлична тема, но сепак уште еднаш да потенцирам и да му кажам на Крис дека ги нема копчињата за да ја ставиме важна тема или објава, те молам обиди се да ги ставиш бидејќи ваквите теми треба да биде најгоре од подфорумот!
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 4:40 pm

А само информативно да ве прашам, мислите дека треба да стои оваа тема?
Ова го прашувам затоа што истиве знаимливости може да стојат во темата за Марисол, или нема да бидат на видно место?
А може тука да коментираме или не?
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 4:41 pm

Да, може да стојат и во тие теми, ај Јовица нека си го премести мислењето кај Марисол и нека ја избрише темава.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 5:47 pm

НЕ НЕ НЕ! темава е одлична и фалеше ваква тема, а јас ке пробам да ги вратам копчињта за објава некако, LucasScott фала за информациите Она што не го знаеш за... 606675 за доста од нив немав слушнато Она што не го знаеш за... 606675
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
angeli
Член
Член
angeli


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 216
Birthday : 1995-08-07
Age : 28
Registration date : 2008-12-21

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 6:32 pm

фала фала не знаев ништо за ова јас Она што не го знаеш за... 353532
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 9:48 pm

Temava e supeeeer!
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 12:05 am

Bobi напиша:
Да, може да стојат и во тие теми, ај Јовица нека си го премести мислењето кај Марисол и нека ја избрише темава.
Зашто да стои кај Марисол, кога имам намера да оставам информации и за други серии?!Утре ќе поставам она што не го знаеш за Pasion de gavilanes
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 12:11 am

Jas sakam temava da ostane. Neka prodolzi da postavuva.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 12:14 am

Цитат :
* За време на војната во Босна и Херцеговина, војниците правеа паузи за да ја гледаат Марисол која таму беше преведена како "Вероника"

Ова е најјакото, уште еден доказ дека теленовелите се најгледани на ТВ! Она што не го знаеш за... 24632
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 12:56 am

Јас на пример не знаев како била замислена првата шпица, се изненадив кога го прочитав името Pilar Montenegro, прекрасна пејачка ама сега ми текна која била, онаа девојката на Марио (Серхио Басањез) така? кој беше Леонардо во серијата? али ова за БиХ е најинтересно, а воедно и тоа е реалноста Она што не го знаеш за... 353532 Марисол супер серија Она што не го знаеш за... 272416
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:05 am

Chris напиша:
Јас на пример не знаев како била замислена првата шпица, се изненадив кога го прочитав името Pilar Montenegro, прекрасна пејачка ама сега ми текна која била, онаа девојката на Марио (Серхио Басањез) така? кој беше Леонардо во серијата? али ова за БиХ е најинтересно, а воедно и тоа е реалноста Она што не го знаеш за... 353532 Марисол супер серија Она што не го знаеш за... 272416
Да,Пилар ја глумеше Соила, девојката на Марио, која исто така пееше во серијата.Леонардо беше таткото на Хосе Андрес (Сантамарина) кој починал за време на снимањето.Не знам дали се сеќавате ама на крајот на серијата , истата му ја посветија нему, а на последната сцена пишуваше Enrique Alvarez Felix QDEP Она што не го знаеш за... 606675
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:08 am

Јас бев премногу мал да се сетам што пишувало, но знам дека во последната сцена на венчавката излегоа во форма на духови сите што во серијата умреле, ау дури и сеа се наежив кога го пишувам ова Она што не го знаеш за... 996773 стварно добро измонтирано беше Она што не го знаеш за... 606675
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:16 am

Да баш така беше, се појавија сите умрени а ги имаше богами доста.

Утре во оваа рубрика она што не го знаеш за Pasion de gavilanes, а задутре она што не го знаеш за El privilegio de Amar Она што не го знаеш за... 722953
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:23 am

Не да ги имаше доста, како колеж беше серијава Она што не го знаеш за... 24632 едвај чекам за PDG Она што не го знаеш за... 263671
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:37 am

КОЛЕЖ не беше само Марисол, сите серии на Осорио се такви и можеби и затоа ми се најинтересни за гледање и највозбудливи
Јас се сеќавам дека на крај излегоа сите ликови како духови, и пишуваше дека некому е посветено, јас тоагаш па не обрнав внимание на тоа
НАЈСМЕШНО и најбедно е што во Босна серијата ја превеле како Вероника Она што не го знаеш за... 24632 Тие 100% виделе на нет дека Ерика се јавува во ликовите на Марисол и Вероника, и поинтересно им била Вероника
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:54 am

Леле да, има смисла ова Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Вероника бе... баш се прости
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:57 am

Вероника беше едно 20 епизоди Марисол, откако падна од тоа брдото и нели ја најде една фамилија, па послесе преправаше како Вероника си некоја
Е Марисол е серија која во ниедна епизода не беше досадна
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 1:59 am

Знам се сеќавам за се на оваа серија затоа што као што рече, никогаш не беше досадна
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 2:01 am

И не само Марисол, сите серии на Осорио за мене никогаш не се досадни, па и јас да не бидам досадна со оваа изјава, али стварно баш раи таа причина, планирам да ја гледам Бурата
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 2:01 am

Ако идеме така, тогаш Tormenta en el paraiso треба да ја преведат Каракол (кога Ајмар ја преживеа несреќата и имаше амнезија,така ја крстија) Она што не го знаеш за... 353532
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 2:03 am

Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Она што не го знаеш за... 24632 Јако беше ова
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 2:06 am

Или Рослаинда да ја преведоа ПАЛОМА, нели беше Палома кога избега од лудницата?
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 2:07 am

Она што не го знаеш за... 24632 Da Она што не го знаеш за... 24632
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 7:22 pm

Она што не го знаеш за... Title

Како што ветив, денес во оваа рубрика, она што не го знаеш за Pasion de gavilanes...

* Pasion de gavilanes, е снимена на локации во Колумбија, во 2003 година и е римејк на мини серијата Las Aquas mansas (1994) оригинална приказна на популарниот писател Хулио Хименес (La viuda de Blanco, El Cuerpo del deseo, Amantes del desierto, Rauzan, Yo amo a Paquita Gallego).
* Иако првобитното сценарио е сместено во 40-тите години на 20-от век, продуцентот Уго Леон Ферер, одлучи новата адаптација да биде сместена во денешно време.
* Теленовелата има интернационален назив Hidden passion (Скриени страсти)
* Во Аргентина серијата го достигна врвот на својата популарност, а венчавката на Хуан и Норма ја следеа 29 % од популацијата која тој ден имала пуштено телевизија.
* Помеѓу трите протагонистки (Гаарсија, Клаус и Реј) за време на снимањето владеело напната атмосфера, луѓето зад камера велат дека се расправале и за најмали ситници.
* Aна Лусија Домингес која на почетокот од серијата се појави како Рут, оставила толку силен впечаток на продукцијата и публиката, што од неа било побарано подоцна во серијата да глуми друг лик, во случајов оној на Рут Урибе.
* Насловната нумера Fierra inqueta како и останатите нумери во серијата ги отпеа Ангела Марија Фореро, додека Зарик Леон (Росарио) само ја отвараше устата и пееше на плејбек во текот на серијата.
* Телевизиската куќа Реде Глобо во 2004-тата година судски побара да се прекине прикажувањето на Pasion de gavilanes од конкурентската тв куќа, бидејки истата серија беше закана за нивната мега гледана Senora do destino.
* Pasion de Gavilanes го надмина рекордот на најгледана серија во Колумбија на сите времиња и ја симна Betty, la fea од лидерската позиција.
* Серијата е продадена во повеќе од 40 земји и се смета за најголем успех на американската тв компанија Телемундо.
* Во првата верзија Aquas mansas, ликот на Франко Рејес беше убиен на половина серија, но во Pasion de gavilanes ликот на Мишел Браун (Франко) беше толку добро прифатен од публиката, што продуцентите се плашеа да го убијат и го оставија до самиот крај на прикажувањето.
* Со популарноста на серијата растеше и бројот на епизодите.Првобитно PDG требало да има 90 продолженија, па ја продолжиле на 120 за на крајот да заврши со 188 последна, прикажана епизода.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Она што не го знаеш за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Она што не го знаеш за...   Она што не го знаеш за... I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Она што не го знаеш за...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовела Инфо-
Отиди до: