Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeШто читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Што читате во моментов? (коментари, препорака)

Go down 
+16
emu6
Michael Myers
Blair Waldroft
Losteech
Pitt
Missy
Maxime
LucasScott
Ana-Marija
Burrows
Posh Girl
Beauty
solange
Игор
Chris
Bobi
20 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeЧет Сеп 09, 2010 4:43 pm

Од школски лектири ја читам Клетници од Виктор Иго! И добра е стварно за разлика од некои како книги (Тартиф и Сид ми беа ретардирани). Инаку се потсетив дека имаше еден цртан на МРТ за Козета, не ми се верува каква случајност. А баш летово мислев како се викаше тој цртан, го обожавав.

Инаку ја прочитав 13 причини зошто... И е прекрасна книга, иако мене не ми остави впечаток бидејќи очекував шокантен крај. Инаку давам рака и на сите ви ја препорачувам And Then There Were None од Агата Кристи. УАУ!

Десет луѓе мистериозна се повикани на еден остров. Таму мистериозен глас им најавува дека сите кријат тајни и еден по еден умираат. Но најстрашното е што на островот се само тие 10 луѓе!!! Кој е убиецот??? (потсетува на Harper's Island).

Книгава не само што има неверојатно добри критики и за разлика од други вакви романи оваа на некои места ја има ко лектира поради литератураната важност. НО највеќе се зачудив кога проверив дека има продадено повеќе од 100 МИЛИОНИ копии! Значи книги што имаат продадено толку примероци се само Библијата, Куранот, некои будистички книги, една на Чарлс Дикенс, Господар на прстените (и од ова се изненадив) и оваа книга. Хари Потер се по неколку милиони а замислете ова! Книгава штотуку ја почнав и е извонредна! ОГРОМНА ПРЕПОРАКА! Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 722953
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 13, 2010 5:08 pm

Последно читано:
" За мојата малечка" -Тони Парсонс

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 001tony%20parsons-one%20for%20my%20baby

Колку пати во животот искрено, целосно се сака?
е слагонот на оваа романтична драма книга.

Искрено јас имам мешани критики за оваа книга иако на почетокот делуваше одлично. Всушност станува збор за Алфи, професор по англиски јазик и сега вдовец, откако неговата жена Роуз додека престојуваат во Хонг Конг умира при нуркање. Она што навистина го потенцирам како нешто што го мразев во книгата е тоа што на почетокот тој толку многу ја возвишува жената што ја сакал, и вели дека никогаш нема да ја заборави, за подоцна да ги изврти во кревет сите негови ученички при курсот за англиски јазик. Значи толку без изритиран од тој факт, и ми се допадна тоа што кон крајот на книгата, неговиот пријател Џош му плесна една изјава за која се запрепасти и мислам дека го спушти на земја по толку време. Значи главниот лик го мразев во текот на целата книга, но затоа споредните ликови се одлични. Од неговата баба, па до Џеки и Плам, луѓето од Шангајскиот ресторан и слично. Сепа и крајот беше одличен, не беше така пропаст како што мислев дека ќе биде.


Последната промена е направена од Bobi на Саб Сеп 18, 2010 2:51 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeВто Сеп 14, 2010 2:07 am

Одамна не сум пишал во оваа тема.
Моментално сум на hiatus со „Љубов во време на колера“. На едно 100-на страни од крајот ми стана малку досадна и некако ја забаталив. Не знам чија критика била дека оваа му е подобра од Сто години самотија, ама дефинитивно утнал. Добра е, ама... Сто години самотија е негово најдобро дело без конкуренција. Како и да е, кај и да е, ќе ја дочитам.
Во меѓувреме, читам некои рани раскази на Маркес (пак Маркес :D ). 12 аџиски приказни. Одлични! Има добри примери за тоа што е добар расказ. А овие денови и ќе почнам со втората збирка раскази на Мекјуан, In Between the Sheets, што конечно успеав да ја најдам на нет. :) Првата, First Love, Last Rites, е exquisite!
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeНед Сеп 19, 2010 2:48 pm

Штотуку ја завршив - And Then There Were None, The Little Niggers, Ten Little Indians. Тоа се три можни наслови под кои можете да ја најдете книгава. Книгава е неверојатна. ШОКАНТЕН КРАЈ, возбудливо дејство! НЕВЕРОЈАТНА!!! Горе пишав за нејзе повеќе, конечно ја прочитав и морам да ви ја препорачам... Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 722953 Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 722953
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeНед Сеп 19, 2010 10:03 pm

Боби тебе ова сигурно ќе те интересира. ;)

Со „Клетници“ на Виктор Иго сум до 220 страна (од 360) и можам уште сега да констатирам дека позабавна и позаразна лектира не сум имал од прва со „Вујко Вања“.

Очекувајте целосно оформено мислење за 3-4 дена откако ќе ја дочитам и ќе ја обработиме во школо. :)
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeНед Сеп 19, 2010 11:35 pm

Losteech напиша:
Боби тебе ова сигурно ќе те интересира. ;)

Со „Клетници“ на Виктор Иго сум до 220 страна (од 360) и можам уште сега да констатирам дека позабавна и позаразна лектира не сум имал од прва со „Вујко Вања“.

Очекувајте целосно оформено мислење за 3-4 дена откако ќе ја дочитам и ќе ја обработиме во школо. :)

Јас од оваа, "Злоторство и казна", "Чичко Горио" и двете Евгении имам најголемо очекување. Но не се знае, баш денеска ја дочитав "Малечката Фадета" доста забавна книга, онака реклаксирачка, како некоја бајка.

А мене оваа ми се ближе, така да Клетници ќе ја земам во скоро време Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 462314

Апдејт: Папата Јована ја откажав на 100. страна, јок за мене историски. Деновиве ја купив "Илјада неверојатни сонца" од Калед Хусаини Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 586438 Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 586438 ремек дело засега, каква емотивна приказна за макотрпниот живот на жената... исто и "Ловец на змејови" од него е многу фалена, таа понатаму.
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 20, 2010 12:06 am

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Slobodna_kako_veter

Интересна книга. За девојка која сака да се еманципира, Која ги доживува првите искуства во љубовта и созрева во секоја смисла.

„Клетници“ ми е една од омилените книги и секогаш ја препорачувам. Исто и „Чичко Горио“ многу ми се допадна, но многумина не го делеа моето мислење бидејќи ја работевме заедно со „Злостор и казна“, па некако сите беа поделени на една или друга страна во поглед на книгите. Исто и „Малечката Фадета“ ми беше одлична.
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 20, 2010 12:23 am

Злосторство и казна е неверојатно досадна. Има тежок стил, а е премногу долга и лесно се губиш помеѓу редови... Се обидов летово да ја прочитам ама не успеав... и тука завршија сите мои обиди со лектири. :))
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 20, 2010 12:57 am

И мојот обид кога требаше да ја читам така заврши. Има некој филм според книгата мислам од Халмарк дека беше ама не знам точно , можеби од некоја друга продукција беше......
Вратете се на почетокот Go down
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 20, 2010 8:15 pm

Мислам дека на Телма (или можеби на некоја друга наша телевизија) го имаат давано тој филм. Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 871427 А, што се однесува до книгата, мене ми беше доста интересна. Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 871427 Исто и "Клетници" и "Чичко Горио", eдни од поинтересните лектири. Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 871427 Плус, сите три ги обработувавме и на француски, затоа што ни требаа за француската матура, па најмногу ми имаат останато во памтење. Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 871427
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 20, 2010 8:44 pm

И јас ја читам „Клетници“ и стварно е добра. Читајќи ја ми текна на една цртана серија на прва што ја даваа се викаше Козета. Многу беше жална серија ама ја обожавав. Му текнува на некој?
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 20, 2010 11:04 pm

Мене.

Ко мал редовно ја голтав, дури и репризно. Преубаво беше направена и поради цртаниот сакав да ја прочитам книгата, но еве до ден денес не го сторив тоа, а имам голема желба. Maybe some day. Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 996773
Вратете се на почетокот Go down
G.Sparks
Член
Член
G.Sparks


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 221
Birthday : 1992-05-17
Age : 32
Registration date : 2010-03-07

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Сеп 20, 2010 11:23 pm

Мене сеуште не ми е јасно зошто "Клетници" е ставена како книга во романтизам? Тоа според мене е пореалистична книга, од многу други книги кои се ставени во реализам.

Злосторство и казна, мене ми е преубава. Да, малку е поголема, но тоа е затоа што не е опишан само животот на Раскољников, туку и неговата сестра има своја приказна. Исто така и тој другарот што ќе го најди во кафаната, не се сеќавам како се викаше.

Но најмногу од сите овие ми остави впечаток "Чичко Горио". Од тие двете ќерки негови, ми се превртуваше желудникот кога и да ги читав. Толку антипатични ликови од книга, ми немаше низ цела литература која што ја читав за на школо (значи зборувам само според програма книгите).

Дали некој ја има читано "Чекајќи го Годо"? Според мене таа е најјака книга која што се обработува на училиште.

Он Топик: Сакам да ја земам "Калуѓерот што го продаде своето ферари". Доколку некој ја има прочитано, да ми каже дали да ја читам или не.
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeНед Окт 17, 2010 1:17 am

Одамна немам пишано овде.
Последно ја читав книгата „ Лажната свршеница“ - Аманда Квик



Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Svr%5Benica

Интересна книга. Малку побавно и подосадно дејство на почетокот, но потоа е одлично. Ми се допадна тоа што има мистерија, која е одлично прикриена. Од почеток се знае што е мистеријата, но не и виновникот за тоа, а и не се претпоставува. Исто така има и елементи на романса. Значи во целост-одлична книга
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeНед Окт 17, 2010 3:18 am

Одамна не сум напишал овде. Ја прочитав 'Клетници' оваа недела, и навистина беше добра, јест да имаше некои напорни делови, но ради тоа што бев ограничен со време, и морав набрзина да ја читам. Една од подобрите книги овие три години што сме ги обработувале, ако и најдобра заедно со 'Тристан и Изолда' и 'Хамлет'. Следна им е неделава 'Страданијата на младиот Вертер' од Гете.

Инаку деновиве ја довршувам 'Заедно, п.с љубовна приказна'. Неверојатен љубовен трилер, по 'Затоа што те љубам' најдобра книга од тој жанр Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 586438

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Zaedno

Цитат :
Семејствата Хард и Голд живеат едно до друго веќе осумнаесет години, делејќи сѐ, од малата сипаница до возењето на децата на училиште. И децата, како родителите, се најдобри пријатели, така што никој не е изненаден кога, во средно училиште, пријателството помеѓу Крис и Емили прераснува во нешто повеќе. Тие се сродни души уште од раѓањето.

На полноќ. кога почнуваат да пристигаат телефонски јавувања од болницата, сите се изненадени во ужасното сознание: Емили е мртва во својата седумнаесетта година од последиците од ранување во главата, при спогодбено самоубиство. Во цевката на пиштолот останал уште еден куршум, за кој Крис тврди пред полицијата дека го наменил за себе, но локалниот инспектор се сомнева во неговата изјава. Во еден застражувачки момент, Хартови и Голдови мораат да се соочат со најголемиот страв на секој родител: колку го познаваме своето дете?
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeНед Окт 17, 2010 3:58 pm

Јас си читам уште од Агата Кристи, преубави книги, огромна препорака. А инаку од лектириве „Клетници“ беше преубава, а „Страдањата на младиот Вертер“ е предосадна. Има порака и се книгата, не влеам дека дека не е квалитетно дело ама досадна е и глупава. Иако во тоа време мажите толку ја сакале книгава што се облакале како Вертер и го правеле тоа што ќе го направи Вертер на крај, да не кажувам сеа што...

Инаку поминав и „Малечката фадета“ која ми беше онака. А сега читам раскази од Хофман, и се премногу да речам бесцелни. Имаше еден цел расказ како брат и сестра молат за поклони за Божиќ, чичко им им носи и овие се среќни. Нема цел, нема содржина, нема смисла!?
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 39
Registration date : 2010-02-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Окт 25, 2010 1:44 am

Да ве информирам за сите оние што ја сакаат книгата и се обидуваат да напишат нешто дека ТЕМПЛУМ има распишано конкурс кој трае до 5 декември, со парична награда од 1000 еврича за победникот. Конкурсот е за прозно ( било какво значи прозно) дело.
Не ми замерувајте ако нему е местото овде, ни самиот не знаев каде да го објавам
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Окт 25, 2010 7:08 pm

igorao85 напиша:
Да ве информирам за сите оние што ја сакаат книгата и се обидуваат да напишат нешто дека ТЕМПЛУМ има распишано конкурс кој трае до 5 декември, со парична награда од 1000 еврича за победникот. Конкурсот е за прозно ( било какво значи прозно) дело.
Не ми замерувајте ако нему е местото овде, ни самиот не знаев каде да го објавам

OMFG! Баш ова ми требаше! ФАЛА ПРЕМНОГУ!
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 39
Registration date : 2010-02-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 2:06 pm

Еве уште една информација што сакам да ја споделам со вас

Најди си лектира и откриј нови светови!

Најновиот проект на "Медија принт Македонија" (МПМ), за збогатување на домашните библиотеки започнува од понеделник, (01.11.2010 година) со "Декамерон" од Џовани Бокачо.
Станува збор за избор на лектирни изданија, што се дел од наставната програма по предметот македонски јазик, во основното и средното образование, во нашата земја.
Целта на проектот е да им се понуди можност на најмладите читатели и на тинејџерите, традиционалните вредности, стекнати преку врвната литература, да бидат дел од нивното секојдневие, токму во годините на формирање на нивните личности.
Едицијата опфаќа десет книги кои можете да ги набавите по цена од 100 денари по примерок на сите продажни места на "Дневник", "Вест" и "Утрински весник".

Закачи се на лектира!



Секој понеделник нов наслов!

01.11.2010 Џовани Бокачо -ДЕКАМЕРОН
08.11.2010 К. Колоди - ПИНОКИО;
15.11.2010 Ј. В. Гете - СТРАДАЊАТА НА МЛАДИОТ ВЕРТЕР;
22.11.2010 Густав Шваб - НАЈУБАВИТЕ МИТОВИ;
29.11. 2010 Џек Лондон - ПОВИКОТ НА ДИВИНАТА;
06.12.2010 Жил Верн - 20.000 МИЛЈИ ПОД МОРЕТО;
13.12.2010 Лав Н. Толстој - РАСКАЗИ;
20.12.2010 Езоп, Ла Фонтен, Крилов - БАСНИ;
27.12.2010 Р. Л. Стивенсон -ОСТРОВОТ НА СКРИЕНОТО БОГАТСТВО;
30.12.2010 Е. А. По - ГАВРАНОТ И ДРУГИ ПЕСНИ;

Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 4:08 pm

Супер за ова ама голем дел од овие ги имам. Најубавите митови можеби ќе ја земам и уште Страдањата на младиот Вертер од сето ова ќе ми остани

Моментално ми се земени од библиотека Дафне од Џастин Пикарди и Dodir opasnosti од Аманда Квик само морам прво со полагање да завршам па ќе ги прочитам овие и ќе напишам по нешто за нив
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 39
Registration date : 2010-02-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 5:59 pm

Не знаеш како ОК си е ова со лектирните изданија ама можеа да понудат дела повеќе од наши прозаисти, нови модерни книги од светската книжевност, но како и да е во секој случај е за поздравување
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПон Ное 01, 2010 10:20 pm

Ох ќе цркнам од правото... Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 299627 Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 665558

три часа учам и никако да му дојде крајот, се нешто ново и ново излегува за да го учам Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 462314 кој знае како ќе направам тест, ама стварно не се замарам за виа глуп предмет, дефинитивно Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 496140 сега па уште повеќе откако нема екстерно...
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeЧет Ное 11, 2010 1:16 am

Ја прочитав " Dodir opasnosti " - Amanda Kvik буквално за неколку часа. Навистина интересна книга и разбирлива и покрај тоа што ја читав на српски ја прочитав побрзо отколку некоја друга на македонски. Слична содржина со „ Лажната свршеница “. Овде исто се работи за пар.
Себастијан познат како Ѓавол за некои Pali andzeo за други ( многу слично на MSЕD) кој као хоби работи како таен агент. Се запознава со Пруденс која исто така има слични интересни и во текот на книгата откриваат многу мистерии кои се одлично прикриени во секој случај како и во лажната свршеница. Исто прикажана е нивната љубовна приказна. Одлична приказна во секој случај.

„Дафне“ ќе ја разгледам сега на брзина, а од мајка ми добив коментар дека не е многу итересна односно уште на почеток не ја заинтересирала и не продолжи со читање
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeПет Ное 12, 2010 10:36 pm

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 083-magma
Ијан Мекјуан - Бетонската градина

Излезе на македонски пред скоро време. Ова е првиот роман на Мекјуан и ги следи морбидните негови раскази. Сепак е добар, вреди да се прочита, а е многу краток.
Вратете се на почетокот Go down
AnDzII
Член
Член
AnDzII


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 286
Birthday : 1996-04-27
Age : 28
Location : somewhere over the rainbow.....
Registration date : 2010-05-29

Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitimeНед Ное 14, 2010 12:51 am

Ноќите во Родант-Николас Спаркс... Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 722953
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што читате во моментов? (коментари, препорака)   Што читате во моментов? (коментари, препорака) - Page 11 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Што читате во моментов? (коментари, препорака)
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општи теми од животот :: Литература и Драма-
Отиди до: